Państwo jako jednostka geopolityczna

Nasza ocena:

3
Pobrań: 224
Wyświetleń: 2030
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Państwo jako jednostka geopolityczna - strona 1 Państwo jako jednostka geopolityczna - strona 2 Państwo jako jednostka geopolityczna - strona 3

Fragment notatki:


Państwo jako jednostka geopolityczna Państwo nie wykształciłoby się gdyby nie połączenie dwóch wymiarów tzn. normatywny ( prawo, nakazy, zakazy, obowiązki i uprawnienia ) a także historyczny ( ewolucyjne przekształcanie owych normatywnych składników )
Państwo wyłoniło się z odmętu wspólnot plemiennych, etnicznych, językowych, gdzie nie wykształcały się odrębne jednostki.
Co musi zaistnieć, aby można mówić o państwie :
ludność czyli zbiór jednostek bez względu na różnice
kraj czyli obszar, terytorium który ludność zasiedliła
władza , mniej lub bardziej uznana przez społeczność
suwerenność państw czyli władza niezależna od wszelkiej innej ( niepodległość )
zdolność do wchodzenie w stosunki z innymi państwami
Początki państwa datuje się na ok. siódme tysiąclecie p.n.e w związku z rewolucją neolityczną czyli ujarzmienie zwierząt, osiadły tryb życia, początki uprawy roli. Pierwsze osiadłe społeczności skupione zostały w wielkich dorzeczach rzek Nilu, Tygrysu i Eufratu.
Nie tylko rzeki były czynnikami decydującymi o powstaniu państwa, Grecy utworzyli swe państwo w oparciu o rudy metali występujące na ich terytorium, sprzyjało temu również dobre ukształtowanie linii brzegowej a także kolonializm w basenie Morza Śródziemnego. Celem takiego państwa była hegemonia jednostek bardziej politycznie niż terytorialnie. Tak narodziły się osławione miasta - państwa m.in. Ateny, Sparta.
Powstawały również pierwsze imperia zrodzone poprzez wylewy wielkich rzek, które przybrały formę despotyzmu np: Egipt, Partowie. Wykorzystywano tam prace niewolników co ograniczało rozwój miast i państw a co stało się przyczyną upadku późniejszych Imperiów
Swoistą nowoczesnością wykazało się Imperium Rzymskie, które odznaczało się ideą mocarstwowości, wiarą w historyczną misję Rzymu, idealizacją porządku pokojowego a także uniwersalnością państwowości. Rozwijało się to państwo o system sojuszy czyli „układ cebuli” , natomiast barbarzyńców, którzy byli skorzy do asymilacji nazywano „gliną” proces powstawanie państw został zahamowany przez Wielka Schizmę Wschodnią z XI w, a także przyczyniło się do tego rozbicie feudalne postępujące w całej Europie. Rozwój handlu i przemysłu związany z odkryciami geograficznymi, nasilenie wewnętrznych i międzynarodowych powiązań gospodarczych w tym okresie czyli XV i XVI wiek, przyczynił sie do powstawania wielkich państw, gdzie do głosu zaczęły dochodzić poszczególne narody.
Powstanie Stanów Zjednoczonych sprawiło, że państwa zaczęły w zupełnie inny sposób patrzeć na strukturę państwowości ( ustrój młodego państwa uważany był za nowa jakość i za wyzwanie rzucone staremu porządkowi.


(…)


europejskie państwa feudalne
państwa narodowe
państwa wielonarodowe
państwa federacyjne lub konfederacyjne
typowe współczesne Imperia
Jedynie państwa są podmiotami prawa międzynarodowego
Samostanowienie państwa - jest to prawo każdego państwa do określenie i stanowienia o swoim losie politycznym, gospodarczym , społecznym itp.
Uznanie - jest to pewna forma akceptacji sytuacji faktycznej i nadanie jej znaczenia prawnego. Niektórzy uważają że państwo staje się podmiotem prawa międzynarodowego jedynie w drodze uznania przez społeczność światową inni zaś sądzą że wystarczy spełnienie faktycznych wymogów dotyczących państwowości.
Upadek państwa może nastąpić poprzez:
połączenie
przyłączenie
aneksję
rozpad
Podstawowe prawa państw :
- niepodległość czyli zdolność państwa do zapewnienia sobie samodzielnego i niezależnego od dominacji innych państw bytu i rozwoju, pod warunkiem że nie ogranicza to ani nie narusza ich legalnych praw - równość czyli taki sam status państw pod względem prawnym, korzystanie z praw przynależnych z tytułu suwerenności, nienaruszalność niezależność politycznej i integralności terytorialnej państw, pokojowe współżycie z innymi państwami itp. - pokojowe współistnienie
… o charaktarze związkowym, gdzie poszczególne części mają własne organy federalne i część władzy suwerennej (szczególne prawa i obowiązki), władza centralna nadal posiada większość przywilejów szczególnie z zakresu gospodarki, finansów. Państwo federacyjne ma samo w sobie podmiotowość prawną.
Kondominium - termin ten oznacza wspólne rządy dwu lub kilku państw nad danym terytorium i jego mieszkańcami.
Eksklawa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz