Panowanie patriarchalne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 679
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Panowanie patriarchalne - strona 1 Panowanie patriarchalne - strona 2

Fragment notatki:

Panowanie patriarchalne Mówi się, że panowanie to jest czystą postacią panowania tradycyjnego.
Panowanie tradycyjne opiera się na przekonaniu, że istnieje ukształtowany wcześniej ład społeczny i że sposób funkcjonowania na dziś ma być powtórzeniem tego co było w przeszłości.
Argumentem za podejmowaniem jakiejś decyzji jest to, że przecież tak robili nasi ojcowie, czyli praktyka przeszłości jest czymś co legalizuje postępowanie na dziś.
O ile przywódca charyzmatyczny miał swobodę podejmowania decyzji, ponieważ on miał przeczucie i kierował się tym co uważał za słuszne, natomiast jeżeli mówimy o tradycyjnym panowaniu mówimy, że panujący ma ograniczenie polegające na tym co było w przeszłości, on nie może powiedzieć, a ja mam intuicję że tym razem należy podjąć inne decyzje, ponieważ on jest zobowiązany mieć potwierdzenie swojej decyzji w przeszłości.
Ale możemy powiedzieć, że poza tymi restrykcjami istnieje tu pewna doza swobody przysługująca panującemu, może on odwoływać się do kryterium sprawiedliwości, że w jakiejś sytuacji on może kogoś ułaskawić, obdarzyć jakąś nagrodą i to jest jego prawo. Czyli można powiedzieć, że istnieje pewna doza dowolności poza tradycją. Czyli, że może się on kierować sympatią lup antypatią do poszczególnych jednostek . Można powiedzieć, że poza zasadą sprawiedliwości istnieje jeszcze utylitarnie rozumiana funkcjonalność, tzn. podejmując decyzje panujący może podejmować pewne decyzje wyjaśniając, że one są słuszne na tej zasadzie, że ułatwiają funkcjonowanie danego społeczeństwa.
Jak wygląda relacja pomiędzy panującym, a podwładnymi ?.
Można powiedzieć, że poddani są zobowiązani posłuszeństwa wobec panującego i że panujący ma prawo rządzić ze względu na swoją powagę i na szacunek, który mu daje tradycja. Czyli, że królowej należy się szacunek nie dlatego, że jest mądra nie te cechy, tylko królowej przysługuje szacunek bo jest królową, a jest królową bo jest to system selekcji panujących wyznaczony tradycji.
Każdy z typów panowania rządzi się odmiennymi regułami relacji. Relacje pomiędzy panującym, a poddanymi mają wiele z charakteru relacji między panem, a służbą. Tymi poddanymi mogą być niewolnicy, mogą to być faworyci panującego, czyli to mogą być różne relacje, które wyznaczają zależność między panującym, poddanymi. My możemy mówić, że nie ma tam zasady kwalifikacji, nazywamy to merytokratycznym.


(…)

… było to prawem zagwarantowane co kto może nosić. Oznacza to, że ruchliwość społeczna pionowa była żadna, ponieważ przy społeczeństwie stanowym istniało założenie, że chłop rodzi się chłopem i chłopem umiera, szlachcic rodzi się szlachcicem i nim umiera. To o czym mówimy oznaczało wyraźne określenie miejsca człowieka i jego możliwości awansu społecznego. Odchodzono od tego w ten sposób, że istniała księga…
…, podkomorzy wywodzą się z relacji domowych, to były stanowiska publiczne, ale za tym stała ta koncepcja, że jest król który panuje i wyznacza funkcje jakby w swoim gospodarstwie domowym, którym było państwo. Możemy powiedzieć, że w społeczeństwie stanowym była prowadzona często walka między królem, a szlachtą , król miał obowiązek zapewnić dostęp do wysokich stanowisk publicznych szlachcie, ale ta szlachta…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz