Pamięć ćw.6
Wolpe, Wolpe ,,Eksperymenty nad zwierzętami, dzięki którym rozwiązano problem strachu ” I. Eksperymenty:
Eksperyment Pawłowa z psami:
- Warunkował na koło i elipsę ( koło= pokarm, elipsa= brak pokarmu) Miarą warunkowania była ilość kropli wydzielanej śliny. -Po wyuczeniu tych reakcji wytwarzał sytuacje konfliktową : zmniejszał różnicę między kształtem elipsy a koła, aż do momentu, gdy pies nie był w stanie dostrzec już różnicy między nimi. - Konflikt ten wywołał duży niepokój . Pies spokojny zazwyczaj, zachowuje się agresywnie. -Lęk przeniósł się na pomieszczenie eksperymentalne, a badacz stał się bodźcem warunkowym wyzwalającym strach.
-Lęk ten okazał się być bardzo trwały i gdyby nie odpowiednie działania został by do końca życia. Stan ten to nerwica eksperymentalna ( nazwa Pawłowa).
Eksperyment Julesa Massermana :
-Uczył koty reakcji pokarmowej na dźwięk dzwonka. -Pewnego dnia razem z dźwiękiem podał szok elektr. Powtórzył to kilka razy.
-Kot zaczął trwale reagować lękiem, kiedy przebywał w klatce eksperymentalnej.
-Powstały lęk spowodowany został przez konflikt między reakcją pokarmową a reakcją na szok.
• Masserman opisał pierwszą skuteczną terapie behawi oralną nerwicy eksperymentalnej :
- W środku klatki umieścił ruchomą ściankę
- Następnie, kiedy w pojemniku umieścił pokarm, przesuwał ściankę, zmuszając kota do podejścia do pojemnika
-Kot zjada pokarm najpierw pośpiesznie, potem coraz wolniej.
Eksperymenty Wolpe :
- Najpierw powielał eksperyment Massermana. - Potem modyfikacje, by sprawdzić czy nerwice rzeczywiście wywołuje konflikt:
⊳ Podaje szok bez pokarmu. -Odkrywa, że sam szok też wywołuje nerwicę, czyli nerwicę można wywołać nie tylko poprzez sytuację konfliktową .
• Techniki leczenia (Wolpe):
SKĄD POMYSŁ TECHNIKI:
-Umieszczał kota w klatce eksperymentalnej i podawał szok. Klatka znajdowała się w pokoju z drewnianymi meblami. -Kot reaguje większym lękiem na umieszczenie w klatce niż na umieszczenie w pokoju. Nie odczuwał lęku w swojej klatce o odmiennych rozmiarach niż klatka eksp.
- Kot nie był karmiony w klatce eksperymentalnej.
- Nawet po 48h głodowania, gdy umieszczony w klatce eksperymentalnej z pokarmem nie tknął pokarmu. Siła strachu była więc większa niż popęd do jedzenia.
POMYSŁ:
-Gdyby popęd do jedzenia dominował nad siłą strachu, to zwierzę zaczęłoby jeść i reakcja lękowa zostałaby zahamowana.
(…)
… wzrastają w jednym,, wymiarze”, jednowymiarowe
np. lęk przed wysokością, lęk przed zamkniętą przestrzenią (klaustrofobia), ciemnością i łagodnymi zwierzętami, strach przed pająkami.
♦Są też listy wielowymiarowe, w których lęk jest charakteryzowany w więcej niż jednym tylko wymiarze
np. lęk przed pająkami (może tak być, że nie tylko odległość pająka od danej osoby, ale i jego kolor, rodzaj ruchów, rozmiar…
… rozluźnienie mięśnia, aż do momentu, kiedy przedramię spocznie znowu w wyjściowej pozycji na poręczy fotela. W czasie, gdy przedramię zdąża ku poręczy, terapeuta mówi pacjentowi, aby skierował swoją uwagę na biceps i zauważył jego rozluźnianie się.
♦ Kiedy już przedramię spoczywa na fotelu, pacjent ma rozluźniać mięśnie w kierunku odwrotnym do napinania. Musi to trwać ok. 10 min., w czasie których pacjent…
….
●Podczas każdej sesji relaksacja dotyczy innych partii mięśni:
♦1 sesja- mięśnie ramion i przedramion
♦2 sesja- mięśnie czoła i mięśnie odpowiadające za ruchy ust
♦3 sesja- mięśnie szczęki i języka
♦4-mięsnie brzucha
♦5-mięśnie nóg
● Trening relaksacja trwa 10-15 min, a reszta czasu przeznaczona jest na omówienie ostatnich doznań, trening asertywności i układanie hierarchii. ●Istotne jest by uświadomić…
… biernie odtwarzać
-zmienić ją w scenę realną np. pokazać pacjentowi pająka w słoiku
Działanie desensytyzacji- opis przypadku
Leonard, lat 31, przedstawiciel handlowy, przewrażliwiony na punkcie braku akceptacji i możliwości odrzucenia. Po stworzeniu hierarchii lęku przystąpił Wolpe do desensytyzacji. Zmiana nastąpiła (przestał reagować lękiem) i nie ograniczyła się ona tylko do samych wyobrażeń. Została…
… modelowi (np. terapeucie) jak stopniowo zbliża się do przedmiotu, który wywołuje lek u pacjenta, a następnie sam stopniowo pokonuje ten dystans przy pomocy terapeuty
Niemożność zrelaksowania się lub brak emocjonalnego wyciszenia przy jej stosowaniu
♦hipnoza
♦wykorzystywanie wyobraźni do wyobrażania sobie przyjemnych scen taich, którym pacjent daje się ,,ponieść”np. jazdy na nartach, scen erotycznych…
…, więc osoba, która na nie cierpi, jest również podatna na szczególne lęki, o czym może nie wiedzieć.
♦ kilkakrotne inhalacje mieszanki CO2 i O2 (obniżenie niepokoju na parę godzin a czasem nawet tygodni) ٭
٭ PRZYKŁAD: Mężczyzna, u którego na skutek urazu, pojawiły się seksualne lęki wywołane niepokojem. Przeniosły się na ciemne zarysy przedmiotów. Zastosowano u niego inhalacje. Obniżenie niepokoju…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)