Otoczenie biznesu-wykład 2

Nasza ocena:

3
Pobrań: 252
Wyświetleń: 1330
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Otoczenie biznesu-wykład 2 - strona 1 Otoczenie biznesu-wykład 2 - strona 2 Otoczenie biznesu-wykład 2 - strona 3

Fragment notatki:

WYKŁAD 2 - 14.10.2010 Otoczenie biznesu Każda organizacja funkcjonuje w jakimś otoczeniu i stanowi podmiot z niego wyodrębniony, np. pod względem: Prawnym, posiadając określoną osobowość prawną kształtującą jej relacje z innymi podmiotami otoczenia;
Ekonomicznym, mając możliwość decydowania o swoich zasobach i ich zagospodarowaniu;
Organizacyjnym, posiadając swoją indywidualną strukturę. Charakter otoczenia organizacji Otoczenie organizacji składa się z szerokiego zakresu sił wpływających na nią. Siły te są różne m.in. w zależności od:
Geograficznego położenia przedsiębiorstwa, przemysłu i rynku usług;
Wielkości firmy;
Rodzaju działalności;
Zróżnicowania wewnątrz branży.
Siły istniejące na różnych poziomach organizacji Makrootoczenie (polityczne, prawne, technologiczne, ekonomiczne, społeczno - kulturowe);
Otoczenie konkurencyjne (kupcy i konsumenci, konkurenci, substytuty dóbr i usług);
Otoczenie instytucjonalne;
Otoczenie wewnętrzne (ludzie, struktura, systemy finansowe). Otoczenie instytucjonalne organizacji Organizacje, aby móc planować swoją przyszłość i skutecznie konkurować na rynku muszą zrozumieć siły na nie wpływające. Jedną z możliwych koncepcji interpretujących istnienie otoczenia instytucjonalnego podmiotów gospodarujących jest teoria instytucjonalnej matrycy.
Matryca stanowić może rodzaj modelu wyjściowego, który będąc spójnym i utrwalonym wzorcem porządkuje strukturę każdego systemu. Podstawowymi płaszczyznami, na których rozwijają się instytucje społeczno - ekonomiczne są płaszczyzna ekonomiczna, ideologiczna i polityczna. Makrootoczenie organizacji Otoczenie zewnętrzne to wszystko, co znajduje się poza organizacją, a może mieć na nią jakiś wpływ. Analizując otoczenie zewnętrzne organizacji można zauważyć podział na dwie warstwy: otoczenie dalsze tzw. makrootoczenie i bliższe stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla organizacji, tzw. otoczenie konkurencyjne.
Najczęściej wyodrębnia się następujące wymiary makrootoczenia: ekonomiczny, polityczny, socjokulturowy, technologiczny, międzynarodowy.
Wymiar ekonomiczny Wymiar ekonomiczny obejmuje ogół metod pozwalających przekształcić zasoby w produkty i usługi. Zaawansowane metody szczególnie technologii informatycznych mogą wpływać na wszystkie aspekty biznesu, np. rozpowszechnienie Internetu stwarza nowe możliwości dla dystrybucji wielu produktów i usług, umożliwia obniżenie kosztów wejścia na rynek nowych organizacji.
Wymiar ekonomiczny odzwierciedla ogólną kondycję systemu gospodarczego, w którym działa organizacja. Do uwarunkowań szczególnie ważnych zalicza się:


(…)

…, które wyróżnia jedną grupę społeczna od innych”.
W literaturze wyróżnione zostały następujące wymiary kultury to jest indywidualizm a kolektywizm, dystans władzy, unikanie niepewności oraz aspekty ilościowe a jakość życia.
Wymiary kulturowe według Hofstede'a
Aspekty ilościowe a jakość życia- W niektórych kulturach podkreśla się aspekty ilościowe w życiu i ceni takie wartości, jak asertywność, zdobywanie pieniędzy i dobra materialne. W innych kulturach kładzie się nacisk na jakość życia, przypisując wagę do wzajemnych stosunków, okazywania wrażliwości i troski o dobrobyt innych.
Indywidualizm a kolektywizm - indywidualizm polega na luźnych związkach społecznych, w których ludzie troszczą się o interesy własne i swojej najbliższej rodziny;
kolektywizm cechują silne więzi społeczne - ludzie oczekują opieki…
… i odpowiedniej mocnej intonacji, stanowić może barierę komunikacji (np. kraje basenu Morza Śródziemnego). Składnikami zachowania są głośność i ton wypowiedzi, interpretacja milczenia w trakcie negocjacji, skłonność do przerywania wypowiedzi oraz niewerbalne zachowania w trakcie komunikacji.
Wymiar prawnopolityczny
System prawny określa możliwość działania organizacji.
Otoczenie konkurencyjne
Kolejny poziom…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz