Oświecenie - omówienie - Ogrody rokokowe

Nasza ocena:

3
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1876
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Oświecenie - omówienie - Ogrody rokokowe - strona 1

Fragment notatki:

OŚWIECENIE
Ogrody rokokowe
Zaistniały we Francji, w ogrodach tych rządziła tendencja rozpadu kompozycji, kształtu, koloru Przykładem jest wersal. Malowanie alei, arkad. Wprowadzenie malarstwa, pałac stanowił Malce element w stosunku do całości. Ogród stawał się labiryntem, a o jego wyrazie decydował rozpad na wiele lokalnych środków, wiele osi, wiele świtaów. Miały swoja oryginalną formą na ich kształt wpływały nowe znaczenia w pojmowaniu obecność natury w ogrodzie, jest to inny ty ogrodu niż barokowy, jest to spojrzenie przez szkło powiększające, na estetykę, kolory, kształty. W ogrodach tych pokazane jest wyważenie między poszukiwaniem natury a kultem geometrii.
wyznaczniki królewskości:
1)uznanie niebiańskiego pochodzenia króla, czyli był wybrany przez Boga, który zaprosił go do swojego ogrody, potem król na ziemi komponował swój ogród na wzór boskiego ogrodu. Zakład je przy świątyniach, na skałach itp.
2)Jest to stworzenie ogrodu w którym odbywa się sprawdzanie króla, zakładano zwierzyńce w których polowano z królem.
3)Jest to robienie ogrodów wbrew naturze pokazywanie króli ze maja silę, i mogą stworzyć ogród jaki chcą i gdzie chcą, przenoszą źródła w ody w miejsc gdzie jej nie było, sprowadzają roślinność z innych kontynentów. Itp.
4)Jest to powinność obrony swoich poddanych przez króla, w ogrodach były odtwarzane bitwy w których brał udział król, na głównym czele, w ogrodach wprowadzano gloryfikacje króla.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz