Osteologia-budowa ogólna kości

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1540
Wyświetleń: 3717
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Osteologia-budowa ogólna kości - strona 1 Osteologia-budowa ogólna kości - strona 2 Osteologia-budowa ogólna kości - strona 3

Fragment notatki:


OSTEOLOGIA Budowa ogólna kości : Kość ( os ) jest głównym elementem części biernej narządu ruchu. Anatomicznie kość jest zbudowana z dwóch składowych : istoty zbitej ( substantia compacta ) na zewnątrz, oraz istoty gąbczastej ( substantia spongiosa ) leżącej do wewnątrz. W kościach płaskich np. czaszki między dwiema warstwami istoty zbitej występuje tzw. śródkoście ( diploe ).
Wewnątrz kości znajduje się przestrzeń zwana jamą szpikową ( cavitas medullaris ). Jama ta jest wyścielona przez łącznotkankową błonę zwaną śródkostną ( endosteum ).
Jama szpikowa zawiera szpik kostny ( medulla ossium ); są dwa rodzaje szpiku kostnego : szpik kostny czerwony ( medulla ossium rubra ) zbudowany w przeważającej masie z elementów morfotycznych tzw. komórek pnia (STEM), które stanowią źródło dla różnicowania się w różne linie krwinek (białe, czerwone i płytki) oraz szpik kostny żółty (medulla ossium flava ), który występuje w wieku dorosłym i powstaje na skutek zastępowania elementów morfotycznych przez tkankę tłuszczową. Naturalnie erytropoeza (krwiotworzenie) u dorosłych musi być utrzymywane na pewnym stałym poziomie zależnym od potrzeb danej chwili, ale zachodzi ona jedynie w niektórych kościach : np. łopatki, mostek, talerze kości biodrowych, kości sklepienia czaszki, nasady kości długich, kręgi, żebra. Istotna jest znajomość występowania szpiku czerwonego u dorosłych, dla celów diagnostycznych (pobieranie szpiku do badań).
Od zewnątrz kość jest pokryta okostną ( periosteum ). Jest to łącznotkankowa błona zawierająca komórki kościotwórcze (osteoblasty) i komórki kościogubne (osteoklasty). Dzięki nieustannej działalności ww. komórek kość jest w stanie równowagi dynamicznej (jest stale niszczona i odbudowywana). Procesy te podlegają "grze hormonalnej", stąd w przypadku szczególnych niedoborów niektórych substancji dochodzi do nadmiernej zabudowy, bądź niszczenia kości.
Okostna jest odpowiedzialna za wzrost kości na grubość oraz za gojenie kości. Natomiast wzrost kości na długość jest wynikiem działalności chrząstek przynasadowych ( cartilagines epiphysiales ). Stąd (przynajmniej teoretycznie) możliwość w ingerencję procesu wzrostu osobnika istnieje do momentu skostnienia chrząstek nasadowych.
Kostnienie : W ostatecznej postaci kości występują najpóźniej ze wszystkich układów. Rozwój odbywa się dzięki komórkom kościotwórczym (osteoblastom), które są komórkami mezenchymy (zarodkowej tkanki łącznej). Łączą się one wypustkami tworząc sieci i wydzielają włóknistą istotę podstawową (osteoid). Przez wydzielanie soli wapniowych istota podstawowa przekształca się w zwapniałą istotę kostną. Część komórek zostaje "obmurowana" - uwięziona (osteocyty)

(…)

… powierzchni kłykcia przyśrodkowego kości udowej.
10. Więzadło poprzeczne kolana ( ligamentum transversum genus) łączy najbardziej do przodu wysunięte punkty obu łąkotek.
W jamie stawowej stawu kolanowego leży tzw. ciało tłuszczowe podrzepkowe (corpus adiposum infrapatellare) - jest to fałd błony maziowej wypełniony tkanką tłuszczową. Składa się z : dwóch fałdów skrzydłowych (plicae alares), przyśrodkowego…
…), powiększają wewnętrzną powierzchnię "produkcyjną" błony maziowej. Np. staw kolanowy.
7. kaletki maziowe (bursae synoviales), uchyłki błony maziowej na zewnątrz jamy stawowej. Czynność : ułatwienie ślizgania się ścięgien, czy mięśni. Np. staw kolanowy.
8. trzeszczki (ossa sesamoidea), elementy kostne lub chrzęstne włączone w ścięgna mięśni. Czynność : zmieniają kierunek działania siły mięśnia. Największą…
…) i wcięcia promieniowego (incisura radialis), pozostawiając szczyty wyrostków łokciowego i dziobiastego wewnątrz jamy stawowej. Na kości promieniowej przyczep biegnie wokół szyjki, w połowie jej długości. Błona maziowa przyczepia się do brzegów powierzchni stawowych i wyściela powierzchnie kości, dochodząc do miejsc przyczepów błony włóknistej, przechodząc na jej powierzchnię wewnętrzną.
Więzadła
1…
…, tętnica i żyły zasłonowe
Połączenia miednicy :
1. Kość krzyżowa i kości miedniczne (w zasadzie biodrowe) łączą się stawowo za pomocą stawów krzyżowo-biodrowych (articulatio sacroiliaca).
2. Dwie kości łonowe łączą się z przodu za pomocą spojenia łonowego (symphysis pubica).
3. Więzozrosty miednicy, łączą poszczególne elementy w obrębie miednicy.
Spojenie łonowe (symphysis pubica)
Powierzchnie spojeniowe…
… panewkowego, oraz do więzadła poprzecznego panewki.
Na kości udowej przyczep z przodu jest szeroki : sięga od kresy międzykrętarzowej do połowy długości szyjki. U góry przyczep na szyjce biegnie przyśrodkowo od dołu krętarzowego, z tyłu przyśrodkowo od grzebienia międzykrętarzowego, prawie w połowie szyjki kości udowej i u dołu powyżej krętarza mniejszego.
Błona maziowa przyczepia się do brzegów powierzchni…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz