Osie i wały - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 420
Wyświetleń: 2121
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Osie i wały - wykład - strona 1

Fragment notatki:

OSIE I WAŁY - OKREŚLENIA. RODZAJE WAŁÓW I OSI. MATERIAŁY STOSOWANE NA WAŁY. Oś- obciążona jest głównie momentem gnącym niekiedy też siłami ściskającymi i rozciągającymi. Jeśli kierunek głównego obciążenia (zginania) jest stały względem osi to mówimy o osi stałej, jeśli jest ruchomy - o ruchomej.
Wał - obciążony jest głównie momentem skręcającym (obrotowym), a także może być obciążony jak oś.
Wały i osie mogą być gładkie kształtowe pełne lub drążone. W przekroju poprzecznym do osi - okrągłe lub profilowe, jednolite (całkowite), składane.
Wały mogą mieć ponadto wykorbienie lub korby wtedy nazywamy je wykorbionymi i korbowymi
Wały: czynne (napędzające),bierne (napędzane),główne, pomocnicze
W zależności od przeznaczenia: -napędowych, -rozrządu, -krzywkowych, Od liczby podpór: dwu - i wielo podporowe.
Na osiach i wałach wyróżniamy: czopy (styk z innymi elementami) powierzchnie swobodne (brak), odsadzenia, pierścienie i kołnierze.
Materiały: *Wały maszynowe, wykorbione i osie poddane słabym obciążeniom wykonane są ze stali konstrukcyjnej zwykłej jakości (St4, St5)
*Wały b. odpowiedzialne poddane większym obciążeniom, pracujące w podwyż. temp. (od 477C) ze stali konstrukcyjnej wyższej jakości (35, 45, 55) poddaje się je ulepszaniu cieplnemu (hartowanie +odpuszczanie)
*Wały najbardziej wymagające wykonuje się ze stali stopowych:
-wały obciążone dużymi obciążeniami w tym zmiennymi i udarowymi (korbowe kute, składane, maszyn roboczych ciężkich, pojazdów mechanicznych itp.) wykonuje się ze stali do ulepszania cieplnego (37HS)
-wały o znacznej wytrzymałości wymagające utwardzenia warstwy wierzchniej wykonuje się ze stali do nawęglania (15H)
-wały pracujące w podwyż. temp. od537C wykonuje się ze stali (26H2NF oraz 25HN) ulepszanych cieplnie lub normalizowanych a pracujące w wysokich temp. (do1147C) ze stali żaroodpornych i żarowytrzymałych (np. H25N20S2)
-wały pracujące w warunkach korozyjnych (z wyjątkiem wody morskiej) wykonuje się ze stali 2H13 a narażane na roztwory alkaliczne i kwasowe ze stali (3H13) do wyrobów wałów korbowych i rozrządu - żeliwo sferoidalne (ZsNi2)
W specjalnych przypadkach stosowane są niekiedy staliwa i brązy.
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz