Oś ruchu w stawie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 315
Wyświetleń: 2835
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Oś ruchu w stawie - strona 1

Fragment notatki:

OŚ RUCHU W STAWIE - WYZNACZANIE, RODZAJE OSI I PŁASZCZYZN GŁÓWNYCH. OSIĄ RUCHU nazywamy zbiór punktów tworzących prostą, wokół której poruszany segment (kończyny, tułowia itp.) zakreśla łuk w płaszczyźnie ruchu. Położenie tej osi wyznacza się za pomocą zdjęcia rentgenowskiego. W stawach kulistych, zawiasowych, obrotowych i owalnych rzut wypukłej powierzchni stawowej tworzy wycinek koła.
WYZNACZANIE OSI: prowadzimy dwie styczne do okręgu. Następnie ze styku prostej z okręgiem prowadzimy prostą prostopadłą do stycznych. Punkt przecięcia się tych prostopadłych stanowi położenie osi mechanicznej stawu. W stawach kulistych wszystkie osie ruchu przecinają się w środku kuli, której fragment stanowi powierzchnia stawowa. W stawach owalnych ( dwuosiowych) osie ruchów tworzą układ dwu stycznych (proste prostopadłe przecinają się ze sobą).
We wszystkich wyżej wymienionych rodzajach stawów oś ruchu przechodzi zawsze przez nasadę kości, która tworzy wypukła powierzchnię stawową. Jedynym wyjątkiem jest staw siodełkowaty. Każda powierzchnia stawowa ma kształt wklęsło - wypukły. W jednej płaszczyźnie ruchu oś ruchu będzie przechodzić przez jedna z główek kości, a w drugiej płaszczyźnie ruchu oś będzie przechodzić przez główkę drugiej kości tworzącej staw.
RODZAJE OSI: wyróżniamy trzy osie główne przecinające się wzajemnie pod kątem prostym:
osie pionowe (długie) - przebiegają z góry w dół, równolegle do największego wymiaru człowieka. Oś główna biegnie ze szczytu głowy do podstawy ciała.
Osie poprzeczne lub poziome - prostopadłe do osi długich, przebiegają od lewej ku prawej stronie ciała
Osie strzałkowe - są prostopadłe do osi długich, przebiegają od lewej ku prawej stronie ciała
Osie strzałkowe - są prostopadłe do obu osi poprzednich, biegną poziomo w kierunku od przodu do tyłu.
PŁASZCZYZNY GFŁÓWNE:
płaszczyzny strzałkowe - określone przez oś strzałkową i pionową, biegną równolegle od przodu do tyłu i dzielą ciało na część prawą i lewą.
Płaszczyzny czołowe - określone przez oś poprzeczną i pionową, biegną równolegle do czoła i dzielą ciało na część przednią i tylną.
Płaszczyzny poprzeczne lub poziome - określone przez oś poprzeczną i strzałkową, biegną poziomo i pod kątem prostym do obu poprzednich dzieląc ciało na część górną i dolną.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz