Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości oraz Sądu Pierwszej Instancji

Nasza ocena:

5
Pobrań: 161
Wyświetleń: 518
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości oraz Sądu Pierwszej Instancji - strona 1

Fragment notatki:

Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości oraz Sądu Pierwszej instancji Dorobek orzeczniczy TS i SPI dotyczy prawie wyłączne I filaru UE. TS i SPI każdy w zakresie własnych kompetencji zapewnia poszanowanie prawa w interpretacji i stosowaniu traktatów założycielskich. Dokonując interpretacji prawa wspólnotowego. Z formalnego punktu widzenia orzeczenia RS i SPI są wiążące tylko w sprawie i nie mają charakteru precedensu. Jednak w praktyce tzw. prawo orzecznicze uznawane jest w doktrynie za jeden z filarów prawa wspólnotowego i podstawowe narzędzie zapewniające jednolitość jego stosowania. VI. Niewiążące akty prawa wspólnotowego
Akty nazwane - akty wymienione w art. 249 TWE i 161 TEWEA
Akty nienazwane - liczne instytucje ustalane w praktyce działalności UE
Co do zasady są to akty niewiążące(pewnym wyjątkiem jest TS: sądy krajowe powinny w procesie rozstrzygania powinny brać pod uwagę zalecenia, w szczególności te, które wyjaśniają dokładniej postanowienia prawa wewnętrznego lub uzupełniające wiążące postanowienia wspólnot).
VII. Akty prawa wewnętrznego
Prawo wewnętrzne UE obejmuje uchwały pro foro interno podejmowane przez instytucje i organy działające w jednolitych ramach instytucjonalnych. Szczególne znaczenie mają tu Regulaminy wewnętrzne poszczególnych instytucji i organów oraz porozumienia między instytucjonalne. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz