Organy województwa, sejmik wojewódzki

Nasza ocena:

3
Pobrań: 42
Wyświetleń: 714
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Organy województwa, sejmik wojewódzki - strona 1 Organy województwa, sejmik wojewódzki - strona 2

Fragment notatki:

Organy województwa Sejmik województwa Organami województwa jest sejmik i zarząd. Decyzje w indywidualnych sprawach tak jak wójt czy starosta wydaje marszałek województwa. Liczba radnych w sejmiku:
30 - do 2.000.000
Oraz po 3 na każde rozpoczęte 500.000
Radni wybierani są w wyborach bezpośrednich. Kadencja sejmiku trwa 4 lata. Odwołanie może następie jedynie w drodze referendum. Sejmik jest organem stanowiącym i kontrolnym. Zadania sejmiku:
stanowienie aktów prawa miejscowego
uchwalanie strategii rozwoju województwa
uchwalanie planu zagospodarowania przestrzennego
uchwalanie budżetu województwa
uchwalanie podatków i opłat
uchwalanie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości
uchwalanie emitowania obligacji
Zaciąganie długoterminowych pożyczek i kredytów
Do sejmiku należy wybór i odwoływanie zarządu oraz powoływanie i odwoływanie na wniosek marszałka skarbnika. Sejmik rozpatruje sprawozdania z działalności zarządu, wykonania budżetu, realizacji strategii rozwoju. Podejmuje uchwałę o udzielenie absolutorium. Sejmik wybiera ze swego grona przewodniczącego i jego zastępców. Funkcji tych nie można łączyć z członkowstwem w zarządzie. Przewodniczący organizuje pracę sejmiku i przewodniczy obradom. Sejmik obraduje na sesjach. Podobnie jak w gminie i w powiecie, sejmik może powołać komisje stałe i doraźne oraz obowiązany jest powołać komisję rewizyjną, w skład, której wchodzą radni, przedstawiciele wszystkich klubów. Uchwały sejmiku zapadają większością głosów, w głosowaniu jawnym. Zarząd województwa Zarząd jest organem wykonawczym. W skład zarządu wchodzi marszałek jako jego przewodniczący, jego zastępcy oraz pozostali członkowie. Członkiem nie może być osoba, która nie jest obywatelem polskim. Członkowstwa w zarządzie nie można łączyć z mandatem posła lub senatora, członkowstwem w organie innej jednostki, zatrudnieniem w administracji rządowej. Sejmik musi wybrać zarząd w ciągu 3 miesięcy od dnia wyników. Marszałka wybiera się bezwzględną większością głosów. Obecnie marszałek, jego zastępcy i pozostali członkowie zarządu, mogą być wybrani spoza składu sejmiku!. Jeżeli sejmik nie dokona wyboru to ulega rozwiązaniu z mocy prawa. Przeprowadza się w takim przypadku przedterminowe wybory w ciągu 60 dni. Nieudzielanie absolutorium równoznaczne jest ze złożeniem wniosku o rozwiązanie zarządu. Sejmik może odwołać zarząd większością 3/5 głosów. Sejmik może odwołać marszałka z przyczyny innej niż nieudzielanie absolutorium. Odwołanie marszałka jest równoznaczne z odwołaniem całego zarządu. Na wniosek marszałka sejmik może odwołać poszczególnych członków zarządu.

(…)

… niż nieudzielanie absolutorium. Odwołanie marszałka jest równoznaczne z odwołaniem całego zarządu. Na wniosek marszałka sejmik może odwołać poszczególnych członków zarządu. Zarząd wykonuje zdania niezastrzeżone dla sejmiku i wojewódzkich jednostek organizacyjnych. Zadania są podobne jak zadania zarządu powiatu. Marszałek
Kieruje sprawami bieżącymi i reprezentuje województwo na zewnątrz. Należy do niego organizowanie pracy zarządu i urzędu marszałkowskiego. W sprawach niecierpiących zwłoki podejmuje czynności należące do właściwości zarządu. Zarząd wykonuje swoje zdania przy pomocy urzędu marszałkowskiego. Marszałek jest kierownikiem urzędu. …
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz