Organizacja partii politycznych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1365
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Organizacja partii politycznych - strona 1 Organizacja partii politycznych - strona 2 Organizacja partii politycznych - strona 3

Fragment notatki:

ORGANIZACJA PARTII POLITYCZNYCH - OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA Na ORGANIZACJĘ składają się zasady członkostwa struktura wewnętrzna (i sposób jej zorganizowania) sposób podejmowania decyzji Ad. 1.) MODELE CZŁONKOSTWA
członkostwo indywidualne (indywidualny akces) w partiach liberalnych, ekologicznych, komunistycznych występuje tylko ten model członkostwa członkostwo kolektywne jako wyłączne w Instytucjonalno-Rewolucyjnej Partii Meksyku (należy do niej ponad 60% dorosłych Meksykanów są tam 3 sektory:
sektor ludowy (kapitaliści, należący do grup biznesu, do ruchu rzemieślnicznego - automatycznie, z urzędu są w Partii)
sektor pracowników fizycznych, robotników i należących do związków zawodowych - są automatycznie w Partii
sektor niefizycznych zawodów, dziennikarzy, adwokatów, lekarzy, wojskowych, policjanci - mają obowiązek należeć do izb samorządowych, a przez to automatycznie do Partii (można się aktywnie wypisać, ale wtedy kariery nikt nie zrobi)
członkostwo mix indywidalno-kolektywne partie konserwatywne, chadeckie, socjaldemokratyczne
np. Partia Pracy WB - zrzesza 7 mln ludzi (z czego 400 tys. to członkowie indywidualni, a reszta to członkowie kolektywni, należący do tradeunionów, a trudno należeć do tradeunionu, a do Partii Pracy nie); 1903 ustawa o mariażu Partii Pracy ze związkami zawodowymi, że Towarzystwo Fabiańskie + TU = Partia Pracy; trudno się wypisać, bo trzeba dochować wierności formułce wypisu wynikającej z tej ustawy, a ona jest bardzo formalna i dokładnie trzeba się trzymać przecinków itp.
1979, gdy do władzy w WB doszła Partia Konserwatywna, zgłosili w 1981 projekt ustawy o derogacji tamtej ustawy z 1903, ale projekt ten upadł, mimo że PK miała większość, bo 1/3 PK głosowało przeciw (tradycjonaliści)
WYMAGANIA STAWIANE KANDYDATOM I CZŁONKOM JAKO KRYTERIUM PODZIAŁU PARTII
partie, do których wystarczy się zapisać partie, które mają pewne oczekiwania, wymagają np. uznania określonego światopoglądu lub tego, aby kandydat był wprowadzany przez innych członków
partie ekologiczne, chadeckie, komunistyczne
SKŁADKI - jest tendencja odstępowania od składek członkowskich, nie prowadzą ich np. Partia Konserwatywna (WB), CSU (Bawaria), Forza Italia (Berlusconiego)
Ad. 2.) STRUKTURA WEWNĘTRZNA - 3 zasady organizacji struktury wewnętrznej partii
ZASADA DEMOKRATYZMU - najbardziej rozpowszechniona (socjaldemokraci, chadecy, kons?, liberałowie, ekolodzy)
wszystkie decyzje są wypracowywane od dołu do góry i zwieńczeniem jest kongres
są możliwe frakcje w partiach


(…)

… od dołu do góry i zwieńczeniem jest kongres
są możliwe frakcje w partiach
ZASADA CENTRALIZMU DEMOKRATYCZNEGO - poniosła fiasko, znana w partiach komunistycznych, nie dało się znaleźć równowagi i zazwyczaj dominował centralizm (ew. gdy na odwrót, to następował kryzys np. praska wiosna, np. poziomki, czyli struktury poziome w PZPR 1981)
próba połączenia demokracji wewnątrzpartyjnej z centralizmem - decyzje od dołu, realizacja scentralizowana
brak możliwości tworzenia frakcji ZASADA MILITARYZMU - militaryzm jest niedopuszczalny w państwach demokratycznych (ew. w partiach skrajnie prawicowych paradoks: w statucie zasada demokracji, drugie dno obok statutu zasada militaryzmu; często delegalizacja)
rozkazy, silna pozycja jednej osoby
Ad. 3.) SPOSOBY PODEJMOWANIA DECYZJI
scentralizowane - decyzje podejmowane…
… do centrum, bo centrum jest wygodne, ale ma też koszty swoje! np. SLD się przesunęło do centrum i na lewicy powstało vacuum, puste miejsce, zajęte przez Samoobronę, np. Francja z Frontem Narodowym, który wstrzelił się w miejsce partii prawicowych)
programy są pragmatyczne, konkretne
np. na poziomie lokalnym, że most zbudują za to i za to
programy na określony czas ? komuniści 5 lat, socjaldemokraci 10-25…
… politycznej)
funkcja rządzenia wykonywana przez partie opozycyjne - mitygujący wpływ na partię rządząca, gdy jest się w opozycji parlamentarnej lub pozaparlamentarnej
np. Polska 1993 rząd mniejszościowy SLD-PSL, UP nie wszedł do rządu, ale obiecał poparcie, mimo że był w opozycji np. WB, Hiszpania, Grecja, Turcja gabinety cieni !!! - cienie premiera i ministrów dostawali połowę pensji tych prawdziwych, potem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz