Opracowanie kolokwium

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 819
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Opracowanie kolokwium - strona 1

Fragment notatki:


1 - przetworniki:
1.1 - definicje błędów
1.2 - obszar zastosowań
1.3 - zasada pracy CA/AC
2 - napięcie-częstotliwość:
2.1 - obszar zastosowań
2.2 - zasada pracy
2.3 - jak działa konkretny układ z przetwornikiem napięcie-częstotliwość
2.4 - co zawiera kilka bloków (?)
3 - multimetr:
3.1 - krzywa ładowania i rozładowania kondensatora
4 - pomiar odległości i ciśnienia:
4.1 - jakie są elektroniczne systemy pomiarów odległości i w czym są wykorzystywane
4.2 - jakie są elektroniczne systemy pomiarów ciśnienia i w czym są wykorzystywane
1.1 Błąd przesunięcia zera (błąd niezrównoważenia) jest określany przez wartość napięcia wejściowego potrzebną do przejścia od zerowej wartości słowa wyjściowego do następnej większej wartości. Błąd ten jest mierzony jako przesunięcie w stosunku do charakterystyki idealnej. Należy podkreślić, że wartość błędu przesunięcia zera jest rzadko podawana w katalogach, gdyż jest możliwa całkowita kompensacja tego błędu w większości nowoczesnych przetworników.
Błąd skalowania (błąd wzmocnienia) wynika ze zmiany nachylenia charakterystyki przetwarzania N - f(UI) w stosunku do charakterystyki idealnej i jest określony przez odchylenie rzeczywistej wartości napięcia UI, odpowiadającej maksymalnej wartości słowa wyjściowego, od wartości idealnej.
1.2 A/C - odcinanie słabych pulsów (szumów), układy wyzwalające, pomiar czasu nadejścia impulsu.
C/A - głównie do "zdalnego sterowania" inną elektroniką (np. progamami wyzwalania dyskryminatorów)
1.3 PRZETWORNIK C/A (Digital to Analog Converter)
Jest to przyrząd elektroniczny przetwarzający sygnał cyfrowy (zazwyczaj liczbę binarną w postaci danych cyfrowych) na sygnał analogowy w postaci prądu elektrycznego lub napięcia o wartości proporcjonalnej do tej liczby.
PRZETWORNIK A/C (Analog to Digital Converter)Jest to układ służący do zamiany sygnału analogowego (ciągłego) na reprezentację cyfrową (sygnał cyfrowy). Proces ten polega na uproszczeniu sygnału analogowego do postaci skwantowanej (dyskretnej), czyli zastąpieniu wartości zmieniających się płynnie do wartości zmieniających się skokowo w odpowiedniej skali (dokładności) odwzorowania.
W układach opartych na metodach bezpośrednich następuje porównanie napięcia wejściowego z z szeregiem wielkości odniesienia, a następnie wykorzystanie uzyskanych wyników do sformułowania wyjściowego sygnału cyfrowego. Powyższa metoda jest stanowi najszybszy sposób przetwarzania analogowo-cyfrowej i dlatego znajduje zastosowanie w oscyloskopach cyfrowych.

(…)

… rurce ciśnienie wywiera większy nacisk na powierzchnię zewnętrzną łuku rurki niż na powierzchnię wewnętrzną łuku, co powoduje, że rurka prostuje się nieco pod wpływem wzrostu ciśnienia. Zmiana wygięcia powoduje zmianę położenia zamkniętego końca połączonego ze wskazówką.
Manometry z rurką Bourdona są obecnie najczęściej stosowanymi manometrami.
1 - koło zębate sprzężone z wskazówką (6)
2 - dźwignia…
… z najbardziej znanych czujników przesunięcia jest potencjometr, którego styk ślizgowy (szczotka) wykonując ruch prostoliniowy, obrotowy, śrubowy przyjmuje położenie odpowiadające mierzonemu. Potencjometr włączony w prosty układ elektryczny przetwarza dalej to przesunięcie na napięcie stałe lub przemienne. Dokładność potencjometru zależy od grubości uzwojenia.
Drugą grupą czujników są czujniki bezstykowe…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz