Opracowane pytania na egzamin z biologii

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1589
Wyświetleń: 2884
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opracowane pytania na egzamin z biologii - strona 1 Opracowane pytania na egzamin z biologii - strona 2 Opracowane pytania na egzamin z biologii - strona 3

Fragment notatki:

Biologia jak nauka i paranauka.
Nauka jest oparta na metodzie naukowej tzn. musi istnieć możliwość falsyfikacji (hipoteza musi umożliwiać jej zaprzeczenie, wtedy jest hipotezą naukową). Przedmiotem badań naukowych mogą być tylko zjawiska występujące obiektywnie i powtarzalnie. Nauka służy wyjaśnieniu funkcjonowania świata. Paranauka zarzuca nauce wykorzystywania swojego autorytetu, aby promować niesprawdzone hipotezy i domysły, które nie dają się zweryfikować naukowo.
(sami sobie znajdźcie do tego przykład jakiejś teorii, bo dla mnie to jest podobne do filozofii, więc sio, trzymam się od tego jak najdalej :D )
Różnorodność form życia - przyczyny rozbieżności szacowania liczebności:
powtórzenia w odkryciach (zapisach) gatunków uważanych za wcześniej nieznane (brak dokładności sprawdzania)
ponowne odkrycia gatunków wcześniej uznanych za wymarłe (wpisanie dwa razy do bazy organizmów)
zbyt mała ilość osób zajmujących się systematyką organizmów (tylko 10 000)
badania DNA
Pojęcie gatunku w ujęciu Ernesta Mayra - grupę osobników, pomiędzy którymi istnieje rzeczywista lub potencjalna zdolność do produkcji płodnego potomstwa w wyniku krzyżowania się osobników, oddzieloną reprodukcyjnie od innych takich grup nazywamy gatunkiem.
Człowiek - taksonomia:
Królestwo: Animalia (zwierzęta)
Typ: Chordada (strunowce)
Podtyp: Vertebrata (kręgowce)
Gromada: Mammalia (ssaki)
Rząd: Primates
Rodzina: Hominidae
Rodzaj i gatunek: Homo sapiens (człowiek rozumny)
Zapłodnienie in vitro (inaczej pozaustrojowe) - technika rozrodu wspomagana medycznie, metoda zapłodnienia polegająca na doprowadzeniu do połączenia komórki jajowej z plemnikiem w warunkach laboratoryjnych, poza żeńskim układem rozrodczym. Stosowana jako sposób leczenie niepłodności w przypadku gdy inne metody nie mają zastosowania lub nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Metoda ta polega na przeprowadzeniu hormonalnie sterowanego procesu owulacji i pobraniu komórek jajowych łączonych z plemnikami w warunkach laboratoryjnych. Zarodki uzyskane podczas takiego zapłodnienia są następnie umieszczane z macicy i jeśli dojdzie do zagnieżdżenia to ciąża przebiega dalej w sposób naturalny (w zależności od wieku dzieje się tak w ok. 25-30% przypadków). Szansa na urodzenie dziecka wynosi ok. 20% w przypadku pojedynczej próby zapłodnienia pozaustrojowego. Pionierzy mikroskopii optycznej:
Hans i Zachariasz Janssen - wspólnie skonstruowali z dwóch soczewek pierwszy mikroskop
Antonie van Leeuwenhoek - konstruktor mikroskopów. Przypisuje mu się opisanie wielu struktur anatomicznych i organizmów, a także odkrycie bakterii. Jako pierwszy opisał też ludzki plemnik.


(…)

… organelli komórkowych
Podstawowym składnikiem płynów ustrojowych wypełniających jamy ciała oraz naczynia krwionośne i limfatycznej jest woda
Woda jest niezwykła pod względem właściwości: wysoka temperatura topnienia i wrzenia, wysokie ciepło parowania, duża pojemność cieplna, wysoka stała dielektryczna, dość duża lepkość i ciężar właściwy, wysokie napięcie powierzchniowe i anomalna rozszerzalność…
… warunkach ewolucji chemicznej. Założenia opierały się na hipotezie, że redukcyjna atmosfera Ziemi w owym czasie sprzyjała syntezie związków organicznych z nieorganicznych prekursorów. - Składniki początkowe: woda, metan, amoniak, wodór. - Przebieg: Dwie kolby, w jednej znajduje się woda, w drugiej elektrody, pomiędzy którymi przepuszczono wyładowania elektrycznej (stymulujące wyładowania elektryczne w atmosferze). Kolba z wodą jest podgrzewana, a para wodna z niej miesza się z doprowadzanymi gazami, następnie poddawana jest wyładowaniu elektrycznemu i wraca do kolby z wodą po wcześniejszym schłodzeniu.
- Wyniki: Po tygodniu 10-15% węgla znajdowało się w związkach organicznych, 2% węgla utworzyło 13 aminokwasów (z 20-22 budujących białka w organizmach żywych) - najczęstszym aminokwasem była glicyna…
… - twórca teorii ewolucji, zgodnie z którą wszystkie organizmy pochodzą od wcześniejszych form. Rozgałęziony schemat ewolucji uzasadniał on doborem naturalnym (na początku XX wieku zostało to oficjalnie zatwierdzone przez naukowców jako podstawowy mechanizm ewolucji). W zmodyfikowanej formie jego teorię zespalają nauki o życiu i tłumaczą różnorodność biologiczną. Eduard Strasburger - jako pierwszy…
… co pozwoliło na walkę z jego epidemią.
Ludwik Hirszfeld - zajmował się immunologią, badał związek zjawisk odporności z krzepliwości krwi. Odkrył prawa dziedziczenia grupy krwi i wprowadził oznaczenia grup krwi 9przyjęte na całym świecie). Oznaczył czynnik Rh oraz odkrył przyczynę konfliktu serologicznego. Hamilton Othanel Smith - odkrył drugi typ enzymów restrykcyjnych (praca wspólna), a także odczytał…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz