Opis mapy synoptycznej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 350
Wyświetleń: 1232
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opis mapy synoptycznej - strona 1 Opis mapy synoptycznej - strona 2 Opis mapy synoptycznej - strona 3

Fragment notatki:


E lementy wstępnej analizy mapy synoptycznej Zadanie: Scharakteryzuj pole ciśnienia, posługując się właściwymi nazwami układów barycznych i regionów geograficznych.
Wymień zjawiska meteorologiczne zaznaczone na mapie, wskazując miejsca ich występowania.
Opisz warunki pogodowe Europy Środkowej (na mapie obszar zaznaczony prostokątem), uwzględniając: ciśnienie atmosferyczne, opady, prędkość i kierunek wiatru oraz zachmurzenie.
Ziemiański M., 2010, [w:]: Malinowska M. (red.), Przewodnik do ćwiczeń z meteorologii i klimatologii, Wyd. UG, Gdańsk, s. 112-118.
Atlantyk poprzecinany jest niżami wędrującymi z zachodu na wschód, które warunkują napływ chłodnego frontu atmosferycznego. Na mapie synoptycznej widoczny jest ośrodek Niżu Islandzkiego we wschodniej części Grenlandii, w którego centrum wartość ciśnienia atmosferycznego wynosi 990 hPa. Rozciąga się on nad obszar Morza Norweskiego, Półwyspu Skandynawskiego i rejon Spitsbergenu. Nad Wielką Brytanią uformował się ośrodek wyżu, w którego centrum wartość ciśnienia atmosferycznego wynosi 1030 hPa. Dalej nad obszarem Europy Środkowej rozciąga się klin wysokiego ciśnienia. Ten układ baryczny w tej części Europy daje ciśnienie od 1025 do 1030 hPa na obszarze Wielkiej Brytanii, we Francji, Niemczech oraz Polsce ciśnienie waha się między 1020 a 1025 hPa. Dominującymi wiatrami w rejonie Wielkiej Brytanii są wiatry wiejące z kierunku północno- wschodniego z prędkością 5 m/s, niebo w Londynie jest niewidoczne. We Francji wiatry wieją z kierunku północnego z prędkością 5 m/s, zachmurzenie nieba Paryżu jest bardzo niewielkie. Niemcy opanowane są przez wiatry wiejące z kierunku południowego-zachodu z prędkością 5 m/s, w Berlinie niebo jest całkowicie zachmurzone. Na południu Niemiec, w okolicach Monachium występują przerywane mżawki, zjawisko gołoledzi oraz mgły osadzającej szadź. W Polsce dominują wiatry z kierunku północnego-zachodu, na obszarze środkowej Polski wiejący z prędkością 7,5 m/s, a na terenach północnych a z prędkością 5 m/s. Niebo na obszarze Polski jest całkowicie zachmurzone. Zjawiska meteorologiczne to mgła osadzająca szadź na południu tego kraju oraz gołoledź w środkowej części Polski. Na Nizinie Węgierskiej oraz na Podolu można zaobserwować zjawisko mgły osadzającej szadź. Na obszarze Łotwy dominującymi wiatrami są te wiejące z kierunku północnego-zachodu z prędkością 2,5 m/s. Rejon Niziny Wschodnio-Europejskiej znajduje się pod wpływem niżu, w którego centrum wartość ciśnienia wynosi 990 hPa, zatoka niskiego ciśnienia rozciąga się w kierunku Północy, obejmując część wschodniej Finlandii, obszar północno-zachodniej części Rosji oraz Morze Barentsa. Na Nizinie Wschodnio-Europejskiej obserwowanymi zjawiskami meteorologicznymi są słabe lub umiarkowane zamiecie śnieżne oraz przerywane opady śniegu, które rozciągają się dalej na wschód Europy. Zjawisko zamieci śnieżnej jest również obserwowane na obszarze Nowej Ziemi. Północna część Bałkanów, obszar Rumunii, Węgier, Słowacji, Ukrainy znajduje się pod wpływem siodła barycznego. Na południu kontynentu europejskiego spotykają się układy niżu i wyżu barycznego, w tym obszarze tworzą się trzy fronty atmosferyczne: chłodny, który przemieszcza się w kierunku południa, ciepły wędrujący w kierunku północy oraz zokludowany, który przemieszcza się zarówno w kierunku północy jak i południa. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz