Opinia biegłych - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 497
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opinia biegłych - omówienie - strona 1 Opinia biegłych - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

OPINIA BIEGŁYCH.
Sąd może wezwać kilku biegłych w celu zasięgnięcia ich opinii w sytuacjach wymagających specjalnych wiadomości po wysłuchaniu wniosków stron co do liczby biegłych i ich wyboru. Dowód biegłych może nastąpić na posiedzeniu niejawnym. Sąd orzekający może pozostawić prawo wyboru biegłego sędziemu wyznaczonemu lub sadowi wezwanemu. Osoba biegłego może nie przyjąć obowiązku na nią włożonego. Aż do ukończenia czynności biegłego strona może żądać jego wyłączenia z przyczyn z jakich można żądać wyłączenia sędziego. Biegły składa przyrzeczenie i zeznaje w podobny sposób jak świadkowie. Sąd może zarządzić okazanie biegłemu akt sprawy i przedmiotu oględzin oraz zarządzić by brał udział w postępowaniu dowodowym.
Opinia biegłego powinna zawierać uzasadnienie. Może to być opinia łączna lub sąd może wyznaczyć dodatkowy termin do jej przedstawienia. Sąd też może zażądać opinii dodatkowej np. na piśmie. Za nieusprawiedliwione niestawiennictwo, odmowę złożenia przyrzeczenia lub opóźnienie złożenia opinii sąd skarze biegłego na grzywnę. Sąd może przyznać biegłemu zaliczkę na poczet wydatków lub wynagrodzenie. Sąd może zażądać opinii odpowiedniego instytutu naukowego lub naukowo-badawczego, który może żądać wynagrodzenia za wykonaną pracę.
Oględziny sąd może zarządzić z udziałem biegłych lub bez, stosownie do okoliczności, również w połączeniu z przesłuchaniem świadków. Odpowiednio stosuje się przepisy o obowiązku przedstawienia dokumentu i przedmiotu, jeżeli rodzaj przedmiotu tego pozwala należy ten przedmiot dostarczyć do sądu. Jeżeli przedmiot oględzin posiada osoba trzecia powinna zostać wezwana na oględziny
powinna ułatwić dostęp do przedmiotu. Osoba taka w ciągu trzech dni od doręczenia wezwania może żądać od sądu z ważnych przyczyn zaniechania oględzin, w przeciwnym razie sąd skarze taką osobę na karę grzywny. Osoba taka ma prawo żądać zwrotu wydatków koniecznych oraz wynagrodzenia za utratę zarobku na równi ze świadkiem oraz wydatków połączonych z dostarczeniem przedmiotu oględzin. Oględziny osoby mogą się odbyć tylko za jej zgodą.
Przesłuchanie stron.
Jeżeli po wyczerpaniu środków dowodowych zostały inne jeszcze niewyjaśnione fakty, sąd dla ich wyjaśnienia zarządzi dowód z przesłuchania stron. Za osobę prawną sąd przesłuchuje osoby wchodzące w skład organu uprawnionego do jej reprezentowania. Sąd decyduje przesłuchać wszystkie to osoby czy tylko niektóre z nich.
Jeśli powództwo jest wytoczone przez prokuratora lub organizację społeczną na rzecz oznaczonej osoby, przesłuchuje się w charakterze świadka tę osobę, nawet gdy nie przystąpiła ona do sprawy, jest to tzw. beneficjant powództwa. Jeżeli zaistnieje taka okoliczność natury faktycznej lub prawnej, że przesłuchać można co do okoliczności spornych tylko jedną stronę, sąd oceni, czy mimo tego należy przesłuchać tę stronę, czy dowód pominąć w zupełności. W sprawach osób małoletnich przesłuchanie zależy od uznania sądu samej strony bądź jej przedstawiciela ustawowego, bądź obojga. Sąd przesłuchuje uprzednio strony bez odebrania przyrzeczenia, następnie może przesłuchać jedną ze stron lub obydwie po uprzednim odebraniu przyrzeczenia. Przed przesłuchaniem sąd poucza stronę o zeznaniu prawdy, a przed przyrzeczeniem o odpowiedzialności karnej. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz