Operacja Berlińska

Nasza ocena:

5
Pobrań: 21
Wyświetleń: 1022
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Operacja Berlińska - strona 1 Operacja Berlińska - strona 2 Operacja Berlińska - strona 3

Fragment notatki:

Operacja Berlińska Fronty I Front Białoruski I Front Ukraiński II Front Białoruski IV Front Ukraiński Gieorigj Żukow Konstanty Rokkosowski Ivan Koniew Ivan Pietrow 1. Operacja Brzesko-Lubelska Część operacji Bagration, która została wykonana przez Armię Czerwoną w celu zniszczenia niemieckich wojsk w środkowej i wschodniej Polsce.
18 lipca 1944 główne siły I Frontu Białoruskiego ruszyły do natarcia, w ciągu pierwszych 4 dni zdołały przesunąć się na zachód zaledwie 20 - 60 km. Znacznie lepiej radziło sobie lewe skrzydło, nacierało ono w pasie, gdzie wojska niemieckie były słabsze.
W trzecim dniu operacji wojska radzieckie dotarły do Bugu i uchwyciły na jej zachodnim brzegu przyczółki.
21 oraz 22 lipca 1944 roku siły Frontu przeprawiły się na drugą stronę Bugu. Już 21 lipca zostały wyzwolone Chełm i Włodawa , a w dniu 23 lipca 1944 zdobyły Lublin . Główne zadanie zostało zrealizowane. Do wieczora 25 lipca Armia Czerwona dotarła do Wisły i z marszu zajęła Dęblin i Puławy . I Front Białoruski idzie dalej w kierunku Warszawy , a I Front Ukraiński zatrzymuje się w przyczółku Sandomierskim .
2. 1 Sierpnia 1944 wybucha powstanie Warszawskie 3. Operacja Wiślańsko - Odrzańska ( początek 12 stycznia 1945 do luty 1945 ).
W walkach brały udział jednostki 1 Frontu Białoruskiego oraz 1 Frontu Ukraińskiego. I Front Białoruski: - miał rozbić Warszawsko-Radomskie zgrupowania nieprzyjaciela, wyzwolić Warszawę , nacierając w ogólnym kierunku na Poznań .
- 20 stycznia 1945 odbyła się próba zdobycia Poznania z marszu. W dniach od 24 stycznia do 23 lutego 1945 roku rozegrała się bitwa o Poznań .
- 25 stycznia na rozkaz Józefa Stalina została przeprowadzona próba zdobycia przyczółku na zachodnim brzegu rzeki Odry na kierunku berlińskim
- Żuków zaś nakazał okrążenie linii wroga. Głównym celem było zdezorganizowanie obrony niemieckiej i przecięcie dróg odwrotu rozbitym jednostkom   Wehrmachtu   w stronę   Berlina . - 28 stycznia armia przełamała pozycje umocnione Wału Pomorskiego na odcinku Osieczno - Drawiny i kontynuowała marsz w kierunku Odry. - 31 stycznia docierają do Odry i zaczynają się walki o utrzymanie przyczółków na Odrze. - Od 3 lutego do 30 marca toczyły się walki o zdobycie Kostrzyna nad Odrą; - Od 15 do 18 lutego rozgrywały się walki o Stargard Szczeciński I Front Ukraiński: - Koniew ruszył swoimi

(…)

… nad brzegiem Nysy Łużyckiej.
W wyniku przeprowadzonych działań wyzwolono zachodnią część Polski oraz opanowano ziemie niemieckie po Odrę. 16 Stycznia 1945 roku Armia Czerwona przełamała niemiecki front w wyniku rozpoczętej kilka dni wcześniej operacji wiślańsko-odrzańskiej i nacierała na zachód, pokonując 40 km każdego dnia, przez Prusy Wschodnie, Dolny Śląsk, Pomorze i Górny Śląsk tymczasowo zatrzymując…
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz