- omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 406
Wyświetleń: 2198
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
- omówienie  - strona 1 - omówienie  - strona 2 - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:

1. definicje rewolucji (S. Huntington), teorie rewolucji, przyczyny rewolucji, sytuacja rewolucyjna, skutki 2. pojęcie zamachu stanu, reformy, transformacji 3. definicje władzy, funkcje władzy, teorie legitymizacji władzy, 4. definicje polityki, polityka a etyka, cechy polityka wg. M. Webera, polityka a administracja 5. system polityczny - pojęcie, model wg. D. Eastona (inputs, outputs, elementy systemu) 6. status jednostki w państwie 7. definiowanie narodu, nacjonalizm (rodzaje), 8. państwo narodowe 9. europeizacja i globalizacja (pojęcie, obszary, skutki) 10. wojna - pojęcie, wojna a polityka, cechy wojen współczesnych (wg E. Munklera) Definicje rewolucji (S. Huntington), teorie rewolucji, przyczyny rewolucji, sytuacja rewolucyjna, skutki
Rewolucja to przejście od jednej formacji społeczno-ekonomicznej do drugiej w dłuższym okresie czasu - zmienia się struktura klasowa, co też prowadzi do zmian w strukturze polityki. Schemat - przewrót, dojście do władzy umiarkowanego przywódcy, radykalizacja nastrojów, nowy porządek.
Rewolucja - proces, w wyniku którego ustanowiony zostaje zypełnie nowy porządek polityczny, ustrojowy i prawny. Następuje „nielegalna zmiana warunków legalności” (Shrecker). gwałotwny przebieg
użycie przemocy
uczestnictwo szerokich rzeszy ludzi
program radykalnej zmiany społeczno-politycznej
szczytowym etapem rewolucji społecznej jest walka między antagonistycznymi klasami o władzę państwową.
Skutki rewolucji (Bankowicz) - rewolucja ma znaczenie prawdziwie historyczne, stanowi punkt zwrotny w historii narodów i państw. Chociaż dokonuje się w obrębie jednego narodu/państwa to w jakiś sposób wpływa na losy świata, a przynajmniej jednego kontynentu.
Przyczyny rewolucji:
wojna
kryzys (gwałtowne załamanie gospodarcze i poziomu życia ludności)
niezadowolenie społeczne
niezdolność struktur i instytucji politycznych do sprostania nowym potrzebom społecznym
osłabienie represyjności systemu (władza traci autorytet i nie potrafi wymusić posłuchu)
udział charyzmatycznego przywódcy, który „spaja” masy i daje im poczucie przynależności
sytuacja rewolucyjna - niezdolność rządzenia przez dotychczasową klasę społeczną. Kryzys w podejmowaniu decyzji i normalnym funkcjonowaniu władzy publicznej, a nowe siły wysuwają żądania zmian niemożliwych do przeprowadzenia bez zmiany klasy rządzącej i mają w tych działaniach poparcie znacznej części społeczeństwa.
wojna a zaostrza się ona w razie długo trwającego konfliktu zbrojnego, gdy maleją szansę na jego pomyślne zakończenie. To powoduje kryzys, chaos, spowszednienie przemocy i upadek norm moralnych co sprowadza się do powstania doskonałych warunków dla rewolucji.


(…)

… jest łączenie idei narodu z zasadą suwerenności ludu i podkreślanie znaczenia samostanowienia narodu, której celem jest powstanie państwa narodowego (granice władzy = granice narodu)
Nacjonalizm liberalny nie wyróżnia interesów jednego narodu kosztem innych, jego ostatecznym celem jest powstanie świata składającego się z suwerennych państw narodowych
nacjonalizm liberalny miał być podstawą zapewnienia…
… organizacji społeczeństwa, o zasięgu rosnącym wraz z rozwojem technologii; od zbudowania broni jądrowej (1945) i środków jej przenoszenia zagraża całkowitą zagładą człowieka i życia na Ziemi. zorganizowana walka zbrojna między państwami, narodami lub grupami społecznymi. stan walki orężnej między państwami i przeciwstawienie stanu pokoju. Konwencje genewskie (1949) o ochronie ofiar wojny stosuje się w razie…
… nabrała charakteru państwowego
Wojny państwowe:
wojna staje się stanem prawnym między państwami (właściwie od pokoju westfalskiego 1648)
legitymizację do prowadzenie wojny ma państwo
wojna ma swój początek i koniec uregulowany prawnie
Wojny współczesne (Munkler) :
są długotrwałe, nie mają ani początku ani końca
wojny są prowadzone wg strategii „na podtrzymanie”
„odpaństwowienie” wojen
wojny prowadzą…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz