Oligopol - omówienie zagadnienia

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 2037
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Oligopol - omówienie zagadnienia - strona 1 Oligopol - omówienie zagadnienia - strona 2

Fragment notatki:

Oligopol 9.1. Determinanty branżę opanowało od kilku do kilkunastu producentów, którzy podejmując decyzję o wielkości produkcji i poziomie ceny liczą się z reakcją konkurentów - współzależność decyzji istnieją bariery wejścia na rynek; mają one podobny charakter jak w monopolu, chociaż różnią się skutecznością, niekiedy są łatwe do pokonania (np. nowo powstający przemysł), a czasem podjęcie działalności jest prawie niemożliwe (np. olbrzymie wydatki na reklamę)
sprzedawany produkt może być albo jednorodny (np. stal, aluminium), albo zróżnicowany (np. samochody, komputery)
ze względu na niepewność zachowania rywala na rynku i konieczność uwzględniania jego kontrakcji firma zakłada, że popyt na wyrób firmy jest elastyczny, choć często domniemany; stopień oligopolistycznej niepewności może różnić się w zależności od rynku; jeśli firma ma na rynku rozeznanie co do reakcji partnerów na jej decyzje produkcyjno-cenowe, to jest w stanie wyznaczyć krzywą popytu na swój produkt; możliwe działania odwetowe 9.2. Oligopol w warunkach zmowy doskonałej Maksymalizacja zysku wymusza w długim okresie na oligopolistach dwa rozbieżne sposoby zachowań:
z jednej strony współzależność decyzyjna firm w oligopolu zachęca do zmowy , ponieważ można:
działając jak monopol obniżyć stopień konkurencji i zwiększyć zyski
obniżyć stopień niepewności zachowań rywali
stworzyć bariery wejścia na rynek
z drugiej strony bodźce do konkurowania o większy udział w rynku, a co za tym idzie o większy udział w zyskach branży, skłaniają do utrzymania formalnej samodzielności. Pierwszy sposób przybiera najczęściej formy: zmowy doskonałej zmowy niedoskonałej. Istotę zmowy doskonałej oddaje kartel - formalna organizacja producentów na danym rynku (np. OPEC), w której szereg decyzji zarządczych przeniesiony został na szczebel centralny.
W zależności od rodzaju scentralizowanych decyzji wyróżniamy: kartel scentralizowany kartel dokonujący podziału rynku. 9.2.1. Kartel scentralizowany kartel scentralizowany - występuje całkowita kontrola nad wielkością produkcji, cenami, rynkami zbytu i podziałem zysków
9.2.2. Kartel dokonujący podziału rynku kartel dokonujący podziału rynku - strony porozumienia ograniczają się do podziału stref zbytu Zmowa niedoskonała - nieformalne i często nietrwałe porozumienie cenowe i (lub) co do wielkości produkcji czy rynków zbytu; ma ono na celu ominięcie ustawodawstwa antymonopolowego; może przybierać formy: ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz