Określenie kategorii gruntu

Nasza ocena:

5
Pobrań: 42
Wyświetleń: 511
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Określenie kategorii gruntu - strona 1 Określenie kategorii gruntu - strona 2 Określenie kategorii gruntu - strona 3

Fragment notatki:

Określenie kategorii gruntu
Określenia kategorii gruntu dokonuje się na podstawie jego cech mechanicznych, chemicz­nych, fizycznych i wytrzymałościowych. W tym celu w terenie pobiera się próbki gruntu. Dokonać tego można metodą próbnych odwier­tów lub z dołów próbnych. Próbne odwierty wykonuje się, stosując rury wiertnicze o średnicy 15 cm, jeśli zależy nam na otrzymaniu próbek o nienaruszonej struktu­rze, i średnicy 12,5 cm, jeżeli nie jest to konie­czne. Otwory wierci się wzdłuż obwodu obiek­tu, w miarę możliwości ok. 14-2 m poza obry­sem zewnętrznym oraz na powierzchni obiektu tak, aby jeden otwór przypadał na ok. 100 m2 zarysu budowli. W przypadku obiektów o po­wierzchni mniejszej niż 300 m2 należy wykonać minimum 3 otwory nie leżące w jednej linii, przy czym jeden powinien się znajdować w śro­dku obiektu. Przy obiektach o większej powie­rzchni wykonuje się otwory tak, aby odległości między nimi nie przekraczały 30 m, a osie nie pokrywały się. Punkty, w których znajdują się otwory, należy powiązać niweletą. Przy wyko­nywaniu otworów trzeba notować poziomy po­jawiania się wód gruntowych, jeśli to możliwe
— we wszystkich otworach jednocześnie.
Doły próbne (rys. 5.1). Wykonanie ich pozwa­la na zdobycie najlepszych danych o pokładach gruntu w miejscu realizacji obiektu. Doły kopie się zwykle w bezpośrednim sąsiedztwie projek­towanego obiektu tak, aby nie naruszać gruntu w miejscu przyszłych fundamentów. Wykonuje się je, ze względów technicznych, zasadniczo głębokości do 3,0 m i wymiarach poziomych 2.0x0,64-0,8 m, przy czym nie kopie się poni­żej poziomu zwierciadła wody gruntowej. Od­ległości osiowe dołów próbnych w przypadku obiektów o powierzchni większej od 300 m2 przyjmuje się takie same jak odwiertów. Do badań z otworów lub dołów należy pobrać 3 rodzaje próbek gruntu:
— zwykłe,
— z zachowaną wilgotnością,
— z zachowaną wilgotnością naturalną oraz z nienaruszoną strukturą.
Liczba pobranych próbek z każdego otworu lub dołu próbnego powinna odpowiadać liczbie warstw gruntu występujących w każdym przy­padku.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz