Okres przedsokratejski ok X w. p.n.e. - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 469
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Okres przedsokratejski ok X w. p.n.e. - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

Okres przedsokratejski ok. X w.p.n.e.
Źródła wiedzy dostarczające materiału pośredniego: zapiski, starożytni historycy i filozofowie
Czy formy życia społecznego sprzyjały rozmyślaniu?
Narodziny filozofii były równoznaczne z narodzinami demokracji, czyli dawały swobodę poglądów. Kapłani uważali się za ludzi wtajemniczonych, nie uznawali rozumów, religia wyrwała się spod religii. Ci pierwsi filozofowie „giną we mgle” przeszłości - parareligie, sekty. Filozofowie uważali swoje szkoły za świątynie poznania, był pewien próg kompetencji np. do szkoły Platona nie mógł wejść ktoś, kto nie znał geometrii.
Słownictwo wtedy nie było znane, większość terminów używanych dziś powszechnie, były określeniami abstrakcyjnymi. Bardziej szczegółowo podzielono żywioły: ogień, powietrze, ziemia, woda. Filozofowie dzielili się wiarą w elementarne żywioły lub kombinacje żywiołów w rozmaitych proporcjach. - język - „logos” (rozum), „atom” (coś, co się nie dzieli)
Czym jest zmiana? Czy rzeczy giną i powstają? Czy rzeczy zmieniają się jedna w drugą?
- kwestia materii - co się zmienia?
Zmiana przedmiotu zainteresowania na człowieka: kim jest człowiek? Czym jest byt? Kim jest człowiek w tej rzeczywistości ?
Wymiar etyczny: sens, jakoś życia, cnoty. Pojawienie się sofistów (uczących za pieniądze), sztuką dyskusji i argumentacji byli w stanie dowodzić każdych racji, uzyskali każde wpływy. Sokrates się z nich wywodzi i przekracza ten ruch.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz