Okres kształtowania kapitalizmu

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 1015
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Okres kształtowania kapitalizmu - strona 1 Okres kształtowania kapitalizmu - strona 2

Fragment notatki:

Okres kształtowania się kapitalizmu handlowego to XVI - XVII wiek , pojawiły się wtedy nowe instrumenty:
Nowa zasada organizacji handlu - kompanie handlowe, np. Lewantyńska, Indii zachodnich, inne np. w Nowym Orleanie, Stanie Luissiana (krainie Ludwików - tak nazywali się najczęściej królowie francuscy)
Anglicy mieli małe wpływy w Ameryce północnej Stan Wirginia (dziewica, na cześć wiecznej dziewicy), Anglicy bali się Napoleona Francuzi mieli wielkie imperium kolonialne
Anglicy, chcieli, aby Francuzi nie mogli dominować i Francja nie złamała równowagi
Najważniejsze kompanie handlowe: Angielska wschodnioindyjska - powstała w 1600 roku, miała wyłączność handlu w Indiach, początkowo jej członkowie organizowali tylko pojedyncze wyprawy, Anglia nie była krajem bardzo bogatym, ale szybko się bogaciła podczas podróży po nowym świecie (np. Korsarz, który potrzebował 5000 funtów na organizacji wyprawy), wykorzystywano różnice i niesnaski pomiędzy przywódcami indyjskimi. Indie przynosiły duże zyski. Holenderska ws chodnioindyjska - powstała w 1602 roku, jej bazą był Amsterdam (największy rynek wymiany handlowej Europy miasto kwitnące), stała się potęgą wojskową, na nowych terytoriach handel zamieniono na daniny przymusowe.
Holendrzy i Anglicy prowadzili wojny o tereny i daniny, w tym czasie pojawiła się giełda i spekulacje pieniężne:
1531 - I giełda w Antwerpii II giełda - londyńska 1611 - giełda amsterdamska Te trzy miasta były największymi potęgami ekonomicznymi.
Akcje kupowano nie tylko, ze względu na zyski, ale żeby zarobić na różnicach w kursach.
Afera tulipanowa :
Kraj tulipanów to nie Holandia, ale Turcja. Tulipany trafiły do Europy, z ogrodów haremu, przywiezione przez kogoś do Holandii.
Anglicy i Holendrzy byli już wtedy dobrymi ogrodnikami i cebule holenderskie budziły zawiść, zostały skradzione w 1633 roku i wystawione na sprzedaż.
Karoce robiono 380 dni, - czyli ponad rok, suma kosztów była duża.
Pojawiały się katalogi, które są dzisiaj najdroższe na aukcjach londyńskich (dziś ich ceny to nawet 200, 300 tys.)
Po krachu na giełdzie zapomniano o tulipanach i dopiero w XIX wieku zapomniano o aferze tulipanowej i zaczęto sprzedawać tulipany na cały świat.
Afera kompanii mórz południowych :
1719 - jedna akcja kosztowała mało, a później w 1720 kosztowała 1050 funtów a potem kosztowały 120 (funtów), doprowadziło to do niepokojów.
Rozwijały się banki; najstarszy bank w Europie Mediolański , a wcześniej Wenecja była najważniejszym miejscem wymiany, w 1609 roku powstał bank w Amsterdamie, później powstał bank w Hamburgu.
Banki publiczne zaczynają uskuteczniać funkcje kredytowe i oszczędnościowe. Weksel można było zdyskontować, bank brał sobie 10% od każdego weksla. Gdyby po roku nie przyszedł ktoś od weksla bank ściągał pieniądze od kupca, a kupiec mógł się z tym kimś, kto nie przyszedł sądzić.


(…)

… bo sobie nie radziły.
Stałe wydatki w każdym państwie:
Wojny były kosztowne zbrojenia
Utrzymanie administracji (i demokracji) mamy takie państwo, na jakie nas stać, najbardziej zadłużone obecnie są USA, bo na tyle je stać jak mówiono kiedyś, arystokratę można poznać po długach Pryzmat polityczny długów państwowych wory królewskie przyczyną ruiny państwa Królowa angielska miała dużo sukien i peruk, królestwo, które zbudowała było w trudnej sytuacji wielka armada, wszyscy uważali, że Anglicy są straceni, po jednej bitwie brakowało już amunicji, ale Hiszpanie w II części kampanii morskiej mieli gorsze wiatry i przez to przegrali, nie znali prądów morskich, statki im się porozbijały przez te wiatry i prądy morskie. Płynęli do przodu, a prąd morski wznosił ich do wybrzeży a na brzegu mordowali bezwzględni Anglicy Królowa rekompensowała sobie, to, że po ospie wyłysiała i miała dziobatą twarz.
Król Ludwik XVI dużo jadł miał zdrowy organizm, ci, którzy z nim jedli chorowali pękały im żołądki
W XVII wieku sprzedawano nawet tytuły arystokratyczne - można było sobie kupić tytuł barona albo generała, nauczono się korzystać z długu publicznego obligacje, papiery kredytowe na giełdę wieczystą.
Rząd angielski wypuszczał obligacje imienne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz