Okna czasowe - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 350
Wyświetleń: 2051
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Okna czasowe - wykład - strona 1 Okna czasowe - wykład - strona 2 Okna czasowe - wykład - strona 3

Fragment notatki:

Okna czasowe
Sprawozdanie nr 3.
Okna czasowe są to funkcje stosowane razem z dyskretną transformacją Fouriera. Podczas analizy sygnału analogowego metodą DFT występuje zjawisko przecieku. Ma ono miejsce wtedy gdy w analizowanym sygnale pojawi się składowa o takiej częstotliwości jaka nie jest analizowana w DFT. Na przykład analizujemy sygnał składający się z sumy 2'uch składowych 2 Hz i 4 Hz o amplitudzie odpowiednio 1 i 0.5. Sygnał został próbkowany z częstotliwością 15 Hz (czyli zgodnie z kryterium Nyguista). Na podstawie próbek obliczono 16 składowych sinusoidalnych. Ponieważ DFT zostało wykonane dla częstotliwości 0; 0,9375; 1,875; 2,8125; 3,75; 4,6875; ... to nie wykonano "pomiarów" w ważnych punktach 2 i 4 Hz. Wystąpiło zjawisko przecieku do najbardziej zbliżonych częstotliwości.
Poznaną przez nas metodą "walki z przeciekiem" jest metoda okien czasowych. Powoduje ona redukcję przecieku bez konieczności poszerzania okna a tym samym zwiększenia obliczeń w DFT. Polega ona na wykonaniu operacji splotu sygnału analizowanego z sygnałem okna w osi czasu. W wyniku tej operacji zmienia nam się amplituda sygnału w funkcji okna. Przykład z oknem trójkątnym:
Nasz sygnał na wyjściu z funkcji okna.
Interesuje nas jak będą tłumione niepożądane składowe, będące efektem przecieku. Możemy to zobrazować analizując widmo poszczególnych znanych nam okien. Oczywiście musimy przeprowadzić ją dla tej samej szerokości okien, gdyż wiadomo, że czym szersze okno to przeciek będzie mniejszy. 1. Okno prostokątne
Na rysunku widać że zjawisko przecieku zostanie filtrowane na poziomie -15 db. Spójrzmy w "inne okna"
2. Okno Bartletta
Okno Bartletta i okno trójkątne mają lepszą dynamikę, gdyż tłumią przeciek do 25 db, lecz mają już szerszy "główny listek". Może spowodować to że dwie składowe znajdą się w jego polu i mogą sugerować istnienie dwóch bliskich składowych, a w efekcie odtwarzania sygnału w postaci czasowej - dudnienie.
3. Okno Hanninga
Okno posiada łagodniejszy kształt (związany z cosinusem). Widać dynamikę 32 db czyli dotychczas najlepszą lecz kosztem szerokości listka głównego.
4. Okno Hamminga
Kształt tego okna spowodował poprawę dynamiki do ponad 35 db nie poszerzając listka głównego.
5. Okno Blackmana
Okno zwiększa dynamikę do ok. 40 db. Widać jednak zwiększenie głównego listka w stosunku do okien Hamminga i Hanniga.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz