To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Ogólne zasady wykonywania nasypów
Wykonywanie każdego nasypu składa się z następujących czynności:
przygotowania podłoża pod nasyp,
wytyczenie nasypu,
transportu, ułożenia i zagęszczenia materiału na miejscu jego przeznaczenia,
zabezpieczenia skarp nasypu.
Dane dotyczące geometrii nasypu (nachylenie skarp, szerokość korony i podstawy ilp.) podaje się w projekcie.
Sposób wykonania nasypów zależy od warunków terenowych, przeznaczenia i wielkości nasypów, rodzaju gruntów zastosowanych na nasypy oraz sprzętu stosowanego do wykonania robót.
Zagęszczane nasypy wykonuje się w zasadzie warstwami poziomymi o stałej grubości. Nachylenie warstw nasypów hydrotechnicznych w kierunku podłużnym nasypu nie
powinno przekraczać 10%, a poprzecznym 2-5%. Grubość sypanych warstw, w zależności od rodzaju gruntu i sprzętu zagęszczającego, określa się dla nasypów zapór ziemnych na podstawie próbnych badań zagęszczenia. Orientacyjne grubości warstw i liczbę przejazdu sprzętu zagęszczającego podano w tabeli 13.4.
Następna, wyżej położona, warstwa może być sypana po zagęszczeniu warstwy poprzedniej i sprawdzeniu jakości zagęszczenia (p. 13.5.2). Warstwy można sypać metodą od boku, prowadząc pojazd drogą po sypanej warstwie (rys. 13.6a) lub przed nią (rys. 13.6b). Stosuje się też sypanie warstw metodą od czoła (rys. 13.7a). Nasypy, których się nie zagęszcza, sypie się przeważnie warstwami pochylonymi (rys. 13.7b). Sposób ten stosuje się też, gdy nasyp biegnie równolegle do wykopu na zboczu pochyłości terenu. Jeżeli grunt dowozi się nie po nasypie, lecz od jego czoła, to do sypania nasypu używa się rusztowań przesuwnych (rys. 13.8). Nasypy wykonuje się też metodą namywania (np. zapora w Koronowie i Przeczycach).
Do wykonywania nasypów nadają się najlepiej grunty kamieniste, żwiry, pospółki i piaski. Grunty spoiste o pds 1,4 g/cm3, oprócz iłów o granicy płynności WŁ65%, można stosować do budowy nasypów, jeżeli ich wilgotność jest bliska wilgotności optymalnej wopt, czyli 0,85wopt 0,7uopt. Zasadniczo na nasypy powinno się stosować grunty, dla których pds 1,6 g/cm3.
Do wykonywania nasypów nie nadają się grunty organiczne (torfy i namuły). grunty zanieczyszczone różnymi odpadkami, gruzem, korzeniami, grunty spoiste zamarznięte oraz iły o wL 65% i inne grunty spoiste w stanie płynnym, miękkoplastycznym i zwartym. Grunty spoiste o dużej wilgotności przed wbudowaniem w nasyp wymagają osuszania lub stabilizacji, np. wapnem palonym, popiołami lotnymi itp. Zabiegi te przeprowadza się przeważnie przy budowie nasypów drogowych. Grunty spoiste w stanie zwartym po rozdrobnieniu wymagają nawilgocenia do wilgotności bliskiej
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)