Odwodnienie wewnętrzne i zewnętrzne

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 1743
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odwodnienie wewnętrzne i zewnętrzne - strona 1 Odwodnienie wewnętrzne i zewnętrzne - strona 2 Odwodnienie wewnętrzne i zewnętrzne - strona 3

Fragment notatki:

Odwodnienie wewnętrzne i zewnętrzne , zalety i wady ( przykład złego rozwiązania)
Odwodnienia zewnętrzne - prowadzone na zewnątrz budynku rynnami i rurami spustowymi. wymaga takiego ukształtowania dachu, aby woda opadowa z topniejącego śniegu spływała w kierunku krawędzi budynku (okapu) do rynien i rur spustowych umieszczonych przy zewnętrznych ścianach budynku.
Odwodnienia wewnętrzne - do wnętrza budynku korytami, wpustami i rurami spustowymi połać jest tak ukształtowana, że woda z niej odprowadzana jest do kanalizacji przez wpusty i rury umieszczone wewnątrz budynku.
Zewnętrzne odwodnienie dachów może mieć wady wynikające z: ~błędnego zaprojektowania - stosowanie zbyt małych przekrojów rynien powodujące przelewanie się wody przy intensywnych opadach, - niewłaściwe (nierównomierne) rozmieszczenie rur spustowych. ~i niewłaściwego wykonania - nieodpowiednie zamocowanie rynien i rur spustowych, - niewłaściwe wykonanie obróbek blacharskich, - niestaranne zawieszenie rynien i niedokładne zabezpieczenie elementów wystających.
WADĄ ODWODNIENIA WEWNĘTRZNEGO DACHÓW jest: - możliwość zalegania śniegu i zanieczyszczeń w korycie ściekowym, co utrudnia odpływ wody do wpustów, - zatykanie wpustów przez liście, gałęzie itp., przy nieodpowiednim koszu, - możliwość zamarzania wody we wpuście przy braku lub niefunkcjonowaniu ogrzewania wpustu, - trudności w wykonaniu uszczelnień i izolacji. Odwodnienie dachu do wnętrza budynku ma również wiele zalet: - jest prostsze w wykonaniu od odwodnienia zewnętrznego, - wymaga mniejszego zużycia blachy, - łatwiejsze są naprawy i konserwacje, - nie powoduje zacieków na ścianach zewnętrznych i zamarzania rur spustowych, - zwiększa estetykę budynku.
Złe odwodnienie zewnętrzne może przyczynić się do przeciekania na sufitach, pojawiają się mokre plamy.
Przykłady rożnych form rynien Rodzaje rynien:
- z tworzywa sztucznego
- stalowe
- cynkowo-tytanowe
- miedziane
- aluminiowe
Przykłady rynien : 1 podwieszona przed elewacją, 2 stojąca na gzymsie, 3 leżąca, 4 ukryta za gzymsem, 5 koszowa, 6 na dachu szedowym
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz