Odpowietrzanie - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 231
Wyświetleń: 2023
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odpowietrzanie - wykład - strona 1 Odpowietrzanie - wykład - strona 2

Fragment notatki:

Narysować schemat i omówić sposób odpowietrzania lewara po drodze za pomocą pompy próżniowej.
W celu odpowietrzenia lewara układa się go z pewnym spadkiem zwykle odwrotnym do kierunku przepływu wody, tak by wydzielające się powietrze mogło swobodnie uchodzić zgodnie z kierunkiem przepływu wody i gromadzić się w najwyższym punkcie lewara - głowicy. Głowica znajduje się w studni zbiorczej a gromadzące się w niej powietrze usuwane jest za pomocą pompy próżniowej, do której doprowadza się rurociąg połączony z najwyższym punktem głowicy lewara w kształcie odwróconej litery U wyprowadzonym w górę, aby pompa próżniowa w czasie usuwania z lewara powietrza przy uruchamianiu go nie zasysała wraz z powietrzem wody. Po wytworzeniu wewnątrz lewara podciśnienia nastąpi przepływ wody ze studni do studni zbiorczej.
Narysować schemat i omówić sposób odpowietrzania po drodze za pomocą głowicy Lindley'a.
Polega ono na wykonaniu głowic w kształcie łabędziej szyi oraz wykonaniu części spadowej rurociągu o średnicy o tyle mniejszej od średnicy lewara by prędkość spadającej wody wynosiła ok. 1,5 - 2,0 m/s. W ten sposób powietrze zbierające się w głowicy jest porwane z prądem wody i przerzucone do dolnego odcinka lewara, którym odpływa wraz z wodą do następnej głowicy. W celu lepszego dostosowania zmiennych natężeń przepływów pionowe odcinki lewara wykonuje się z dwóch przewodów, z których jeden jest przystosowany do przenoszenia 2/3 a drugi 1/3 całkowitego natężenia przepływu.
Narysować schemat i omówić sposób działania głowicy Steinwendera służącej do samoczynnego odpowietrzania lewara.
Głowica ma dwie rury spadowe: główną i pomocniczą, przy czym pomocnicza poprzedza główną, do której wlot leży nieco wyżej o ¼ średnicy lewara D. samoczynne usuwanie powietrza z pomocniczej rury spadowej następuje na skutek wytworzenia przez spływającą w dół wodę podciśnienia w końcu rurki wahadłowej ponad obrzeże, które zasysa powietrze z głowicy lewara. Powietrze to zamknięte zostaje strumieniem wody wpływającej do rurki otworami i odprowadzone wraz z wodą do wylotu rury spadowej. W głowicy rury spadowej zassanie powietrza następuje przez wytworzenie większej prędkości przepływu w zwężonej części dyfuzora. A więc przy minimalnych przepływach czynna jest tylko pomocnicza rura spadowa, w której wytwarza się odpowiednią prędkość przepływu, w miarę wzrostu natężenia przepływu zaczyna działać główna rura spadowa, która przejmuje na siebie całkowite odpowietrzanie lewara.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz