Odpowiedzialność za długi spadkowe - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 728
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Odpowiedzialność za długi spadkowe - omówienie - strona 1 Odpowiedzialność za długi spadkowe - omówienie - strona 2 Odpowiedzialność za długi spadkowe - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Odpowiedzialność za długi spadkowe
(1) chwila przyjęcia spadku
Do chwili przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność tylko ze spadku - odpowiedzialność ograniczona przedmiotowo „cum veribus hereditatis”. Spadkobierca ponosi odpowiedzialność z całego swojego majątku (przedmioty należące do majątku spadkowego jak i z jego majątku osobistego).
(2) sposób w jaki spadkobierca spadek przyjął
Gdy spadkobierca przyjął spadek wprost, odpowiada za wszystkie długi bez ograniczenia.
Jeśli spadkobierca przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza (beneficjum inventerii) - odpowiada za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czystego spadku - odpowiedzialność ograniczona kwotowo „proviribus hereditatis”.
(3) dział spadku
Od chwili działu spadku spadkobiercy ponoszą już odpowiedzialność za długi spadkowe w stosunku do wielkości przypadających im udziałów - „pro rata parte” (każdy za swoją część).
Zgodnie z art. 1031 k.c. nawet w chwili przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca może ponosić odpowiedzialność za długi bez ograniczeń w dwóch przypadkach:
(1) gdy spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza wszystkich przedmiotów wchodzących w skład spadku (zaniżył aktywa); albo
(2) gdy spadkobierca podał do inwentarza nieistniejące długi (zawyżył pasywa).
Jeżeli jest proste przyjęcie spadku lub nawet spadkobierca przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, ale wysokość aktywów wystarcza na pokrycie pasywów, nie ma problemu z odpowiedzialnością za długi spadkowe.
Problem ten powstaje wtedy, gdy spadkobierca przyjął spadek z dobrodziejstwem inwentarza, a wysokość pasywów przekracza wartość aktywów, a więc nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich długów w pełnym zakresie. W takim przypadku powinna nastąpić prawidłowa likwidacja spadku. Każdy z wierzycieli powinien otrzymać proporcjonalnie do przypadającej mu wierzytelności.
Przykład
aktywa spadku - 500
A - 200, B - 300, C - 500 Razem: 1.000
aktywa / pasywa = 500 / 1000 = ½ - każdy z wierzycieli zostanie zaspokojony w ½, więc dostaną odpowiednio:
A - 100, B - 150, C - 250
Jeżeli nie wszyscy wierzyciele otrzymają należną im część, wówczas mamy do czynienia z nieprawidłową likwidacją spadku i w jej ramach można odróżnić dwa odrębne przypadki:
1. spadkobierca spłacił tylko niektóre długi, bo nie wiedział o istnieniu pozostałych - ponosi wtedy odpowiedzialność za niespłacone długi tylko do wysokości różnicy pomiędzy wartością ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku a wartością świadczeń spełnionych na zaspokojenie długów które spłacił.
Przykład
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz