Oddziaływanie garbarni na środowisko-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 427
Wyświetleń: 2352
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Oddziaływanie garbarni na środowisko-opracowanie - strona 1 Oddziaływanie garbarni na środowisko-opracowanie - strona 2 Oddziaływanie garbarni na środowisko-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Politechnika Wrocławska Wydział Górniczy Projekt nr 3 .
Ocena oddziaływania garbarni na środowisko .
1. Podstawę wykonania oceny oddziaływania garbarni „Skóry do mnie” na środowisko stanowi :
zlecenie dr Mikłaszewskiego z dnia 12.12.1996 roku dla studenta wydziału górniczego Marka Kaśków .
ze względu na życzenie społeczeństwa oraz zlecenie burmistrza Świdnicy i wójtów gmin na których terenie jest planowana budowa garbarni „Skóry do mnie” , na koszt inwestora . 2. Zakres oceny . Ocena została opracowana w oparciu o : Zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 23.04.1990 w sprawie inwestycji szczególnie szkodliwych dla środowiska i zdrowia ludzi oraz warunków jakim powinna odpowiadać sporządzona przez rzeczoznawcę ocena oddziaływania inwestycji i obiektów budowlanych na środowisko (M.P.nr16 z dnia 30.04.90 poz.126) Ocena zawiera szkic terenowy lokalizacji garbarni „Skóry do mnie” charakterystykę obecnego stanu środowiska na obszarze przyszłego oddziaływania garbarni „Skóry do mnie” ocenę obiektu w zakresie emisji zanieczyszczeń i szkodliwego oddziaływania na środowisko określenie sposobu zminimalizownia ujemnego wpływu garbarni „Skóry do mnie” na środowisko
określenie udziału garbarni „Skóry do mnie” w zmianach środowiska naturalnego oraz prognoza zmian stanu środowiska związanych z działalnością garbarni wpływ garbarni „Skóry do mnie” na wodę
wpływ garbarni „Skóry do mnie” na glebę wpływ garbarni „Skóry do mnie” na powietrze 3. Charakterystyka Fizyczno-Geograficzna obszaru umiejscowienia garbarni „Skóry do mnie”.
Garbarnia „Skóry do mnie” leży :
Wariant 1 - wieś Panków koło Świdnicy, leżąca na Równinie Świdnickiej nad rzeką Bystrzycą, okolona lasami iglastymi od strony północno-wschodniej i lasami mieszanymi od strony południowo-zachodniej . Teren równisty w granicach 200-230 m n.p.m.. Posiada zabytkowy park. Obszar wolny od przemysłu. Brak oczyszczalni ścieków.


(…)

…, juchtowych, chromowych (miękkich) i innych jest kierowany do procesu wapnienia, gdzie w celu usunięcia włosia poddaje się go działaniu mleka wapiennego z dodatkiem siarczku sodowego . Po usunięciu owłosienia skórę poddaje się tzw. mizdrowaniu . Przy produkcji specjalnych rodzajów skór lico oczyszcza się ostrymi nożami względnie maszynowo w celu usunięcia produktów rozpadu substancji białkowych…
… Ilość dodana do 100 cm3 Odczyn pH
Zawartość chromu w przesączu mg Cr3+/dm3 roztwór NaOH
0
3,2
1030
jw.
6,7
6,0
44
jw.
11,9
10
251
Farba niemaskowana
jw.
14,5
12
613
mleko wapienne
1,1
7,9
0,5
jw.
3,4
10
0,4
jw.
6,4
12
0,1
roztwór nasycony
0
3,5
1425
jw.
2,4
6,0
653
jw.
4,0
7,0
359
jw.
6,3
8,0
225
Farba maskowana
jw.
44
10
209
mleko wapienne
0,5
6,2
577
jw.
0,8
7,0
400
jw.
1,8
10
38
Należy zaznaczyć , że ze ścieków garbarskich wydziela się często wolny siarkowodór . W zagłębionych w ziemi częściach oczyszczalni tych ścieków , np. w pompowniach , Stężenie H2S w powietrzu jest tak duże , że grozi niebezpieczeństwem obsłudze oczyszczalni . Znana są w polskich garbarniach wypadki zatrucia tym gazem . W celu uzyskania oszczędności używanych do koagulacji soli żelaza stosuje się napowietrzanie skoagulowanych…
… (krata i osadnik) i chemiczna oczyszczalnia ścieków garbarskich przy pomocy koagulacji siarczanem żelazawym z dodatkiem CaO i następnie saturacji dwutlenkiem węgla (tab.3), w wariancie trzecim tylko mechaniczna i osadnik . ścieki po oczyszczaniu (tab.3) przedostają się do kanalizacji komunalnej w wariancie 3 (ścieki po oczyszczeniu spełniają normy tab.7 aby móc je zmieszać ze ściekami komunalnymi…
… technologicznych należą operacje mające na celu usunięcie z surowej skóry warstwy naskórka , zanieczyszczeń pozostałych po uboju oraz rozluźnienie tkanki skóry przez moczenie w wodzie i w roztworach alkaliów . Następne czynności mizdrowanie , odmięśnianie , oczyszczanie lica , odwapnianie , zmiękczanie - wyprawa oraz piklowanie (tylko przed garbowaniem chromowym ). Pierwszą częścią procesu technologicznego tj…
… w bardzo ścisłym związku z procesem zmiękczania przeprowadzonym za pomocą wyciągu z trzustki bydlęcej w ciepłej wodzie (usuwanie resztek soli wapniowych, pozostałości owłosienia, błon i ługowanie niektórych składników golizny ). Druga część procesu technologicznego, tj. garbowanie, polega przede wszystkim na tym, że skóra (golizna) po działaniu roztworu substancji garbujących osiąga taki stan…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz