Fragment notatki:
docx.
Notatka zawiera projekt ochrony antykorozyjnej metalowej bramy. W pliku zawarte są następujące informacje: opis obiektu oraz jego funkcje eksploatacyjne, opis i klasyfikacja środowiska korozyjnego, korozja i sposoby zabezpieczenia
antykorozyjnego, zdjęcia obiektu, wybór sposobu ochrony i jego
przeprowadzenie, zalecenia eksploatacyjne, spis rysunków oraz literatura.
Dodatkowo notatka opatrzona jest rysunkami i tabelami.
Notatka pozwoli na uzupełnienie i usystematyzowanie wiadomości z omawianego zagadnienia.
Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn
Temat projektu:
Ochrona przeciwkorozyjna metalowej bramy.
Kielce 2011 r.
Spis treści:
Opis obiektu oraz jego funkcje eksploatacyjne…….3
Opis i klasyfikacja środowiska korozyjnego…….……3
Korozja i sposoby zabezpieczenia antykorozyjnego………………………………………………….4
Zdjęcia obiektu…………………………………………………….8
Wybór sposobu ochrony i jego przeprowadzenie……………………………………………….12
Zalecenia eksploatacyjne ………………..…………………13
Spis rysunków…………………………………………………….17
Literatura…………………………………………………………..18
1 Opis obiektu oraz jego funkcje eksploatacyjne
Metalowa brama łączona z ogrodzeniem przy wjeździe na posesję prywatną.
2 Opis i klasyfikacja środowiska korozyjnego
Warunki charakteryzujące mikroklimaty wg PN-84/H-97080.06.
Oznaczenie Podstawowe warunki mikroklimatyczne
Mikroklimat 1
Przestrzeń otwarta (składowisko) w warunkach bezpośredniego oddziaływania wszelkich czynników klimatycznych; charakterystyczna dla danego obszaru klimatycznego w określonej porze roku.
Mikroklimat 2
Przestrzeń pod wiatą lub w zadaszonym pomieszczeniu otwartym (budowle magazynowe półotwarte), gdzie wahania temperatury i wilgotności powietrza różnią się w sposób nieistotny od wahań na powierzchni otwartej, a dostęp powietrza jest swobodny; ograniczona jest ilość opadów atmosferycznych, radiacji słonecznej i roszenia.
Mikroklimat 3
Przestrzeń w zamkniętym pomieszczeniu (budowle magazynowe nie ogrzewane) wentylowanym w sposób naturalny bez sztucznego nawiewu i ogrzewania lub bez sztucznego regulowania temperatury i wilgotności powietrza; wahania dobowe temperatury i wilgotności powietrza oraz zapylenie są znacznie mniejsze wewnątrz pomieszczenia; pomieszczenie gdzie nie występuje działanie deszczu i słonecznej radiacji.
Mikroklimat 4
Przestrzeń w zamkniętym pomieszczeniu (budowle zamknięte magazynowe ogrzewane) ze sztuczną regulacją warunków klimatycznych, brak oddziaływania bezpośredniego, tj. słonecznej radiacji, opadów atmosferycznych, wiatru, piasku i pyłu oraz kurzu, bez występowania wahań wilgotności powodującej kondensację na wyrobach, brak lub istotne zmniejszenie oddziaływania rozproszonej radiacji.
Tabela 1 Kategorie korozyjności atmosfery
(…)
… od kierunku przesuwania potencjału elektrodowego chronionego metalu do wartości niższych lub wyższych (do zakresu pasywnego) rozróżniamy metody ochrony katodowej i anodowej.
a) ochrona katodowa oznacza, że przedmiot poddany ochronie spełnia rolę katody w korozyjnym ogniwie galwanicznym. Potencjał elektrodowy chronionego metalu przesuwa się w kierunku dodatnich wartości, a więc roztwarzanie (utlenianie) tego metalu jest ograniczone. Metal chroniony jest katodą, na której mogą zachodzić tylko reakcje redukcji. Rozróżnia się ochronę katodową galwaniczną i elektrolityczną.
- galwaniczna ochrona katodowa zwana często protektorową zachodzi bez użycia zewnętrznego źródła prądu. Chroniony przedmiot jest katodą ogniwa galwanicznego, którego anodę stanowi celowo tracony metal mniej szlachetny (Mg, Zn, Al) zwany…
… do wykonywania prac antykorozyjnych należy przeprowadzić
malowanie referencyjne.
Optymalna temperatura powietrza podczas prowadzenia prac malarskich to od +5oC do +25oC, dla temperatury podłoża do 40oC.
Temperatura podłoża stalowego podczas malowania powinna być o co najmniej 3oC wyższa od temperatury punktu rosy otaczającego powietrza.
Wilgotność względna powietrza dla uzyskania najlepszych wyników malowania…
… stopowe, tworzące katody lokalne w procesie korozji lub powłoki na metalach pasywujących się np. stal nierdzewna, Ti, Ta, Zr
- w elektrolitycznej ochronie anodowej zapewnia się dopływ prądu stałego ze źródła
zewnętrznego przez katodę pomocniczą. Potencjał elektrodowy chronionego metalu (anoda) reguluje się za pomocą potencjostatu.
1. 4 Powłoki nieorganiczne
a) Emalie szkliste b) Powłoki tlenkowe
c…
… zajmujący się teorią i praktycznym zastosowaniem procesów zachodzących na elektrodach, a wymuszonych zewnętrzną różnicą potencjałów i związanych z przepływem prądu w ogniwie galwanicznym. Do procesów tych zaliczamy przede wszystkim elektrolityczne nakładanie powłok metalicznych , elektrolityczne trawienie metali, polerowanie, barwienie metali, metaloplastykę, powlekanie tworzyw sztucznych metalami…
… uczulających należą:
- aminy, zwłaszcza aromatyczne, stanowiące utwardzacze do farb epoksydowych,
- niskocząsteczkowe żywice epoksydowe,
- izocyjaniany, stanowiące utwardzacze farb poliuretanowych,
- bitumy i asfalty (szczególnie w odniesieniu do pracowników o jasnych karnacjach),
- związki chromu i kobaltu.
Do toksycznych pigmentów, eliminowanych z wyrobów malarskich należą: minia ołowiowa i chromiany. Chrom…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)