OBWE-cele, struktura i współczesne znaczenie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 1008
Wyświetleń: 3871
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
OBWE-cele, struktura i współczesne znaczenie - strona 1 OBWE-cele, struktura i współczesne znaczenie - strona 2 OBWE-cele, struktura i współczesne znaczenie - strona 3

Fragment notatki:

OBWE - cele, struktura i współczesne znaczenie. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, OBWE - organizacja międzynarodowa uznawana za organizację regionalną w rozumieniu rozdziału VIII Karty Narodów Zjednoczonych . Jej celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie. Oprócz państw europejskich jej członkami są także Stany Zjednoczone, Kanada, Gruzja, Armenia, Azerbejdżan, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgizja, Tadżykistan, Turkmenistan. OBWE powstała 1 stycznia 1995 w wyniku przekształcenia Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w organizację.
Celem OBWE jest umacnianie bezpieczeństwa i współpracy na obszarze działania w trzech wymiarach bezpieczeństwa: Polityczno-wojskowym:
Negocjowanie porozumień o kontroli zbrojeń, rozbrojeniu oraz o środkach budowy zaufania i bezpieczeństwa,
Regularne konsultacje i współpraca w dziedzinach związanych z bezpieczeństwem,
Redukcja ryzyka powstawania konfliktów,
Monitorowanie  implementacji porozumień.
Gospodarczo-ekologicznym :
Przegląd realizacji zobowiązań państw w wymiarze ekonomicznym
Pobudzanie dialogu gospodarczego między państwami
Zachęcanie do współpracy z odpowiednimi międzynarodowymi organizacjami gospodarczymi.
Ochrona środowiska naturalnego (problematyka degradacji gruntów, skażenia gleby i gospodarki wodnej w kontekście zagadnień bezpieczeństwa).
Ludzkim:
Utrzymanie pokoju i stabilności na kontynencie europejskim z przestrzeganiem przez wszystkie państwa praw człowieka i podstawowych wolności.
Pomoc w budowie instytucji demokratycznych, jak np. rzecznika praw obywatelskich, realizacja szeregu programów promujących społeczeństwo obywatelskie, działania na rzecz wzmocnienia niezależności mediów.
Promocja  tolerancji i walki z dyskryminacją, promocji praw kobiet, zwalczania handlu ludźmi oraz szeroko pojętego wymiaru ludzkiego bezpieczeństwa, szczególnie na obszarze b. ZSRR i Bałkanów.
Instytucje KBWE i OBWE:
Organy o charakterze politycznym: Spotkania Szefów Pa ństw i Rządów (tzw. szczyty) - spotkania odbywające się co dwa lata, których celem jest ustalenie zasadniczych kierunków działań Organizacji; Konferencje Przegl ądowe - ich zadaniem jest dokonywanie przeglądów przyjętych już aktów prawnych i ocena ich realizacji. Ponadto opracowują nowe dokumenty, które przyjmowane są na Spotkaniach Szefów Państw i Rządów. Konferencja organizowane są co dwa lata; Rada Ministerialna (d. Rada KBWE) - główne forum konsultacji politycznych. Stanowi także naczelny organ decyzyjny i odpowiada za przygotowanie Spotkań Szefów Państw i Rządów. Zbiera się przynajmniej raz do roku na szczeblu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich;

(…)

…. Organ tworzony jest przez przedstawicieli państw przy Organizacji; Urzędujący Przewodniczący - koordynuje działania Organizacji. Funkcję tę sprawuje rotacyjnie przez jeden rok minister spraw zagranicznych z danego kraju członkowskiego. Wraz ze swym poprzednikiem i następcą tworzy tzw. Trójkę; Pierwszym Przewodniczącym był Hans-Dietrich Genscher z Niemiec. Obecnie te funkcję pełni Audronius Ažubalis…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz