obszary pasów przyległych

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
obszary pasów przyległych - strona 1

Fragment notatki:


Dalej mamy obszary pasów przyległych (24 mile morskie OD linii bazowej) - tam państwo posiada kompetencje do ochrony państwowego systemu prawnego. Kompetencje w zakresie ochrony sanitarnej i fiskalnej państwa. Po raz pierwszy pas przyległy utworzył się w USA w czasie prohibicji - i z tego powodu podniesiono koncepcję, że państwo może podjąć działania ochronne. Gdy rozszerzono morze terytorialne raczej nie ma potrzeby tworzenia pasów przyległych.
Wyłączna strefa ekonomiczna - maksymalna szerokość do 200 mil morskich licząc od linii bazowej. Jest to obszar, na który m państwo przybrzeżne posiada wyłączne kompetencje do czerpania korzyści z wszelkich zasobów znajdujących się w wodach tej strefy (przede wszystkim połowy). Dlaczego powstały Stefy ekonomiczne ? Wynikało z roszczeń państw latyno-amerykańskich, leżały nad morzami obfitującymi w tzw. zasoby żywe. Państwa te chciały czerpać korzyści z tego - domagały się rozszerzenie morza terytorialnego aż do 200 mil morskich. Tak się nie stąło, ALE zaczęto uznawać kompetencje państw do czerpania korzyści ekonomicznych przy zachowaniu wolności żeglugi. Oprócz tego przywileju, państwo przybrzeżne ma bowiem dążyć do zapewnienia odnawialności zasobów żywych znajdujących się w tej strefie. Oznacza to tyle, że państwo jest zobowiązane do określenia maksymalnych limitów połowowych. Ewentualnie państwo przybrzeżne może wykorzystać częśc kwot połowowych, a pozostałe może sprzedać (w 1 kolejności te nadwyżki mają być przeznaczone dla państw poszkodowanych geograficznie, w 2 kolejności dopiero te nadwyżki przekazywane są państwom posiadającym tytuły historyczne do dokonywania połowów w tych wodach i teoretycznie dopiero później jest swoboda). W przypadku wyłącznej strefy ekonomicznej z reżimu tej Stefy wyłączone są wszystkie ssaki morskie oraz tzw. ławice migrujące. Generalnie istnieje zakaz połowu ssaków morskich, a w przypadku ławic migrujących jest konwencja z 195?, która zakłada odmienne zasady połowów. Strefa ekonomiczna - odnosi się do wód, a nie do dna.
Ostatni obszar to szelf kontynentalny - tj. obszar, an którym państwo przybrzeżne posiada wyłączne kompetencje do czerpania korzyści z zasobów znajdujących się na dnie szelfowym i pod tym dnem. Szelf kontynentalny w znaczeniu prawnym odchodzi od definicji na gruncie geograficznym. Całe dno do tzw. uskoku stanowi szelf kontynentalny. W znaczeniu prawnym oknwencjie z M. odchodzi od tego znaczenia i przewiduje 7 technicznych sposobów wyznaczania granic szelfu kontynentalnego. Mamy 3 generalne mechanizmy wyznaczanai granic szelfu:
1) państwa, które posiadają wąski szelf w znaczeniu geograficznym - np. Islandia (50 mil morskich). Państwo dyspounuje szelfem kontynentalnym o maksymalnej szerokości do 200 mil morskich.
2) państw leżące na morzami szelfowymi (tj. morza płytkie bez wielkich głębokości) - Konwencja o prawie morza przwiduje, ze państwa dysponują szelfem o maksymalnej szerokości do 350 mil morskich (do 200 wyłączne czerpanie korzyści, potem dalsze 150 to niewielki odsetek korzyści jest przekazywany do spejclanego funduszu dna morskiego)


(…)

… otwartym, a także wodach wyłącznej strefy ekonomicznej innego państwa, pościg ma być gorący (przyłapanie na gorącym uczynku) i nieprzerwany (jednak wpłynięcie na terytorium państwa 3 oznacza niemożność zatrzymania istnieje konieczność zwrócenia się o pomoc państwa bandery} przelotu, rybołówstwa, wolność zakładania rur i kabli, wolność budowania sztucznych wysp oraz prowadzenia badań naukowych ) prawa…
…. Organizacja ta dzieli to i przekazuje zainteresowanym przedsiębiorstwom.
Obszar morza otwartego - obszar pełnej wolności, na tym obszarze obowiązuja wszystkie wolności ({żeglugi - wolność od zatrzymania, może być zatrzymany wyłącznie przez statki państwowe pływające pod tą samą banderą, ale od tej zasady istnieją 2 wyjątki tj. prawo wizyty i rewizji - prawo skontrolowania statku pod obcą banderą…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz