Obróbka cieplna stali

Nasza ocena:

3
Pobrań: 623
Wyświetleń: 6237
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obróbka cieplna stali - strona 1

Fragment notatki:

03.2011. Temat ćwiczenia to "Obróbka cieplna stali". Notatka zawiera wykresy twardości HB i tabele twardości oraz tabelę porównującą rodzaje odpuszczania. Cel ćwiczenia to: "Zbadanie wpływu obróbki cieplnej na twardość stali konstrukcyjnej niestopowej C45". Opis ćwiczenia: 1. Pomiar twardości próbek ze stali konstrukcyjnej niestopowej 45C aparatem Rockwell’a przy użyciu penetratora półkulistego (skala B). 2. Ustalenie właściwej temperatury hartowania dla danej próbki stali. 3. Nagrzanie próbek do odpowiednich temperatur, a następnie zahartowanie ich w wodzie. 4. Pomiar twardości próbek. 5. Odpuszczenie próbek z chłodzeniem na powietrzu 6. Pomiar twardości próbek.
Notatka zawiera także: Wykres zależności twardości próbek od temp. hartowania, Wykres zależności twardości próbek od temp. odpuszczania, teorię dotyczącą: Struktury stali węglowych, definicję Hartowania stali, definicję i wytłumaczenie procesu odpuszczania (na czym polega odpuszczanie, co to jest ulepszanie cieplne, przyczyny kruchości oraz wnioski z badań.


(…)

…) martenzyt średnioodpuszczon
wysokie (temp. >500 C) sorbit(ferryt z drobnymi węglikam-cementyt)
W wyniku odpuszcznia zanika pozostały po hartowaniu austenit szczątkowy oraz powstają kruchości: I i II rodzaju. Pierwsza z nich występuje we wszystkich stalach po odpuszczeniu ich w temp. powyżej 300 C i jest ona nieodwracalna. Natomiast kruchość drugiego rodzaju występuje przy odpuszczaniu powyżej 500 C i powolnym studzeniu. Przyczyną kruchości drugiego rodzaju jest wstępująca dyfuzja fosforu w strefy granic ziarn. Ponieważ P bardzo silnie utwardza ferryt strefy granic ziarn stają się bardzo twarde i poprzez to bardzo kruche. Wnioski- z powyższych danych wynika, że na własności stali możemy wpływać nie tylko poprzez zmianę składu chemicznego, lecz także poprzez obróbkę cieplną. Temperatury w jakich…
… twardości próbek od temp. hartowania.
Wykres zależności twardości próbek od temp. odpuszczania.
Struktury stali węglowych W temperaturze otoczenia, w zależności od zawartości węgla, struktury stali węglowych są następujące:
Stale o zawartości do 0,77% C noszą nazwę stali podeutektoidalnych. Ich struktura składa się z dwóch składników, a mianowicie ferrytu i perlitu, przy czym w miarę wzrostu zawartości…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz