Obowiązki przyjmującego zamówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 693
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obowiązki przyjmującego zamówienie - strona 1 Obowiązki przyjmującego zamówienie - strona 2 Obowiązki przyjmującego zamówienie - strona 3

Fragment notatki:

Obowiązki przyjmującego zamówienie
Wykonanie dzieła w sposób prawidłowy i w oznaczonym terminie Co do zasady kc nie formułuje obowiązku osobistego wykonania dzieła, jednak obowiązek taki może wynikać z umowy.
sposób wykonania Sposób wykonania określa umowa, a przyjmujący zamówienie nie jest poza tym obowiązany stosować się do wskazówek dawanych przez zamawiającego.
Jednak gdy wykonał dzieło według jego wskazówek, przyjmujący zamówienie może żądać za wykonaną pracę umówionego wynagrodzenia lub jego odpowiedniej części jeśli rzecz uległa zniszczeniu lub uszkodzeniu, jeżeli uprzedził zamawiającego o niebezpieczeństwie zniszczenia lub uszkodzenia dzieła.
Zamawiającemu służy uprawnienie do kontrolowania wykonania dzieła, co do terminowości - jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła.
prawidłowości wykonawstwa - jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową , zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin . Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie.
b. materiały
W zasadzie to przyjmujący zamówienie jest obowiązany dostarczyć odpowiednie materiały potrzebne do wykonania dzieła. Obowiązek taki może jednak także przyjąć na siebie zamawiający. Jeżeli materiałów na wykonanie dzieła dostarcza zamawiający, przyjmujący zamówienie powinien ich użyć w sposób odpowiedni oraz złożyć rachunek i zwrócić nie zużytą część.
W takim przypadku przyjmujący zamówienie powinien zbadać przydatność dostarczonego materiału i niezwłocznie zawiadomić zamawiającego , jeżeli materiał jest nieodpowiedni(art. 634). Gdy mimo tego zamawiający chce by przy wykonywaniu dzieła użyto jego materiałów ponosi ryzyko uszkodzenia lub zniszczenia dzieła (art. 641 §2)
Niebezpieczeństwo przypadkowej utraty lub uszkodzenia materiału na wykonanie dzieła obciąża tego, kto materiału dostarczył.
Przyjmujący zamówienie ma obowiązek pieczy nad dostarczonym materiałem i o powyższej odpowiedzialności można mówić, gdy mimo należytej pieczy materiał uległ uszkodzeniu lub utracie.
Od dostarczenia materiałów do wykonania dzieła należy odróżnić powierzenie okreśłonych rzeczy przyjmującemu zamówienie w związku ze spełnianą usługą np. naprawą


(…)


Nie może się on domagać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac (art.632§1)
Jednak art. 632 § 2 wprowadza klauzule rebus sic stantibus - jeżeli wskutek zmiany stosunków, której nie można było przewidzieć, wykonanie dzieła groziłoby przyjmującemu zamówienie rażącą stratą, sąd może podwyższyć ryczałt lub rozwiązać umowę.
SN 82' przyjmujący…
….
Od dostarczenia materiałów do wykonania dzieła należy odróżnić powierzenie okreśłonych rzeczy przyjmującemu zamówienie w związku ze spełnianą usługą np. naprawą
SN 86' odmiennie --> umowa z pralnią chemiczną o czyszczenie odzieży ma charakter umowy o dzieło Wydać dzieło
Wydanie przybiera różną postać w zależności od wykonywanego dzieła. Może ono polegać na:
- przeniesieniu posiadania na zamawiającego…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz