Obligacje skarbowe - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 140
Wyświetleń: 805
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Obligacje skarbowe - omówienie  - strona 1

Fragment notatki:

OBLIGACJE SKARBOWE
dłużny papier wartościowy emitowany przez Skarb Państwa. Skarb Państwa - emitent obligacji - pożycza od nabywcy obligacji określoną sumę pieniędzy i zobowiązuje się ją zwrócić (wykupić obligacje) - w określonym czasie wraz z należnymi odsetkami. Istnieje możliwość wykupu obligacji przed terminem zapadalności. -Są najbezpieczniejsze- gwarantem jest państwo, a więc zazwyczaj podmiot z największymi (lub jednymi z największych) dochodami i majątkiem na rynku.
-Dają stały dochód
- obligacje skarbowe to największy rynek obligacji ( w Polsce i na świecie)
- Teraz wyszły problemy: obligacje niektórych państw wysokorozwiniętych(Grecja) okazały się niespłacalne.
Obecnie oferowane są obligacje skarbowe: 2letnie, 5letnie, 10letnie, 20letnie, 30 letnie i 50letnie.
Podaż obligacji: w Polsce 166mld zł., zagranica 31mld zł
W Polsce rentowność 10letnich obligacji wynosi 5,8%, a w Grecji 25,2%.
W ostatnim czasie systematycznie spada rentowność polskich obligacji. Polska skorzystała na tym, że MFW i kraje strefy euro zapewniły Grecji dostęp do pożyczek. Dzięki temu inwestorzy kupują obligacje po wyższych cenach.
Handel obligacjami w Polsce prowadzi: giełda, upoważnione przez Skarb Państwa banki, Catalyst (działa od września 2009, Rynek detaliczno- hurtowy dłużnych papierów wartościowych, rynek regulowany (giełdowy o pozagiełdowy), działa na platformach GPWSA i Bond Spot, głównie obligacje jednostek samorządów terytorialnych i przedsiębiorstw).
Oprocentowanie obligacji naliczane jest:
- od wartości nominalnej danej obligacji, poczynając od dnia jej sprzedaży, w pierwszym rocznym okresie odsetkowym;
- od wartości nominalnej danej obligacji, powiększonej o odsetki naliczone na koniec pierwszego okresu odsetkowego, w drugim rocznym okresie odsetkowym. Oprocentowanie obligacji może być stałe lub zmienne.
Obligacje są oprocentowane według stopy procentowej, której sposób obliczenia jest wskazany w liście emisyjnym.
Papiery o terminie wykupu do dwóch lat mają oprocentowanie stałe (4,75%), natomiast w przypadku dłuższych okresów oprocentowanie jest zmienne. Zmienna stopa procentowa jest ustalana poprzez powiększenie stopy inflacji o marże - obecnie między 1,9 a 2,5 proc. Stopa procentowa dla pierwszego okresu odsetkowego dla obligacji 3letnich wynosi 5,11%
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz