Notatki z ćwiczeń - Rdzeń kręgowy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 476
Wyświetleń: 1932
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Notatki z ćwiczeń -  Rdzeń kręgowy - strona 1

Fragment notatki:

zachowania. Uczelnia, z której pochodzi notatka to Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Zajęcia prowadzi prof. dr hab. K.Janeczko. Notatka składa się z 10 stron.
Rdzeń kręgowy Budowa zewnętrzna: U dorosłego człowieka rozciąga się od otworu wielkiego do dolnej granicy 1 kręgu lędźwiowego. Leży w jamie podpajęczynówkowej Elementy utrzymujące rdzeń zawieszają i umocowują go wewnątrz worka opony twardej Waży ok. 30g. Ma kształt podłużny jest spłaszczony grzbietowo-brzusznie, średnica wynosi ok. 1 cm. Posiada zgrubienia: szyjne i lędźwiowe , od których odchodzą nerwy unerwiające kończyny górne i dolne Długość u M - 45cm. K- 42cm. 31 par nerwów które odchodzą od rdzenia kręgowego - 8 szyjnych, 12 piersiowych, 5 lędźwiowych, 5 krzyżowych, 1 guziczny. Zawierają włókna ruchowe i czuciowe Pokryty jest oponą miękką (i zawiera - szczelinę przyśrodkową przednią, bruzdę boczną przednią, bruzdę boczną tylnią, bruzdę pośrednią tylnią, bruzdę pośrodkową tylnią) Budowa wewnętrzna: Na przekroju poprzecznym rdzenia kręgowego widoczna jest istota szara położona centralnie i istota biała położona obwodowo. Istota szara - leży centralnie; wyglądem przypomina literę H i zmienia swój kształt w zależności od poziomu rdzenia; otacza kanał środkowy; obejmuje pola cytoarchitektoniczne zwane blaszkami Rexeda; tworzy trzy parzyste rogi (słupy) komórkowe rdzenia kręgowego - róg tylni(ośrodki czuciowe), boczny (ośrodki układu wegetatywnego), przedni (ośrodki ruchowe); Istota biała - zawiera pęczki zmielinizowanych włókien które otaczają istotę szarą; zawiera wstępujące i zstępujące włókna tworzące szlaki lub drogi nerwowe; tworzy 3 pary sznurów: sznury przednie - zawierają drogi zstępujące, sznury tylnie - zawierają drogi wstępujące, drogi boczne - zawiera zarówno drogi zstępujące jak i wstępujące Drogi rdzenia kręgowego WSTĘPUJĄCE: Funkcjonale szlaki które przekazują inf czuciowe z obwodu do wyższych pięter układu nerwowego Zwykle krzyżują się przed dojściem do miejsca docelowego Tworzą 6 dróg głównych, każda z nich zawiera zwykle po 3 neurony. Droga rdzeniowo- opuszkowa Dotyk, wibracje, czucie ze stawów i mięśni, przewodzi uświadomione czucie głębokie, otrzymuje impulsy z ciałek Meissnera i Paciniego Droga rdzeniowo- wzgórzowa przednia Przewodzenie czucia delikatnego i dotyku, otrzymuje impulsy z zakończeń nerwowych i płytek dotykowych Merkela. Droga rdzeniowo-wzgórzowa boczna Przewodzi czucie bólu i temperatury, otrzymuje impulsy z wolnych zakończeń neuronów i receptorów bólowych, posiada organizację somatotopową Droga rdzeniowo - móżdżkowa tylnia

(…)

… przez absorpcję
Krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego: Przepływa z układu komorowego przez trzy otwory komory 4 do przestrzeni podpajęczynówkowej i powyżej wyniosłości półkuli mózgu wchłania się do zatoki strzałkowej górnej, gdzie łączy się z krążeniem żylnym.
Nerw trójdzielny
jest największym nerwem czaszkowym
opuszcza pień mózgu na wysokości mostu
zawiera włókna czuciowe i ruchowe
unerwia oponę twardą przedniego…
… przy udziale kory mózgowej, to odruchy wyuczone, nabyte w trakcie życia osobniczego na podstawie zdobytych doświadczeń.
Podział mózgowia: kresomózgowie, międzymózgowie, śródmózgowie, most, rdzeń przedłużony, móżdżek
Kresomózgowie
składa się z półkul mózgu i jąder podstawy.
Półkule mózgu - są oddzielone przez szczelinę podłużną mózgu i sierp mózgu; połączone przez ciało modzelowate (zbudowane z włókien…
… - wytwarzają osłonkę mielinową wokół aksonów w ośrodkowym układzie nerwowym.
Mikroglej -spełnia funkcję makrofagów, które wykazują zdolność do migracji, oraz fagocytozy, aktywowany przez procesy zapalne
Ependyma (k. wyściółki) - wyścielają kanał środkowy r.k. oraz komory mózgu; zalicza się do nich k. splotów naczyniówkowych które tworzą płyn mózgowo rdzeniowy.
Synapsy
Elektryczne - pobudzenie między neuronami…
… pobudzające - następuje częściowa depolaryzacja błony postsynaptycznej określanej jako postsynaptyczny potencjał pobudzający. Jednak jego wartość jest za mała żeby wystąpił potencjał czynnościowy w błonie postsynaptycznej. Dopiero seria impulsów w krótkim czasie powoduje sumowanie potencjałów postsynaptycznych do wartości wywołującej potencjał czynnościowy. Może on również powstać w wyniku równoczesnego…
… - najmniejsza siła bodźca która powoduje powstanie potencjału czynnościowego
Podnieta nadprogowa - bodziec o większej sile dający efekt drażliwości
Podnieta maksymalna - przekroczenie siły bodźca powyżej pewnej wartości
Bodziec progowy - minimalny bodziec który może wywołać depolaryzację błony
Bodźce podprogowe - bodźce które wywołują jedynie lokalną depolaryzacje błony; mogą się jednak sumować i doprowadzić…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz