Notatki z ćwiczeń - Prawo autorskie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 315
Wyświetleń: 2184
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Notatki z ćwiczeń - Prawo autorskie - strona 1 Notatki z ćwiczeń - Prawo autorskie - strona 2

Fragment notatki:

Prawo Mediów 10.04.2012
Prawo autorskie
Twórca utworu- człowiek
Istota utworu- jego wartość. NIE. Każdy jest tak samo chroniony, czy to osoba sławna czy zwykły człowiek, więzień.
Kwestie sporne-sąd rozstrzyga, kto jest autorem, na podstawie świadków, dowodów itd.
Co jest utworem? Obraz, wiersz, fotografia, bryły architektoniczne, audiowizualne, filmowe, muzyczne. Cecha osobistej twórczości. Każdy przejaw działalności twórczej, indywidualny charakter, w dowolnej postaci, nie ma znaczenia jego wartość i przeznaczenie - każdy jest tak samo ważny i chroniony. Ustawa - katalog otwarty.
Czy rozwiązanie matematyczne jest utworem? Nie, bo rozwiązanie na podstawie schematu, wzorów itd. Od którego momentu staje się chroniony? Od momentu uzewnętrznienia (nie ma znaczenia czy jest skończony, czy nie).
Co musi się spełnić, by utwór był chroniony? NIC. Nie jest wymagana żadna rejestracja.
Czy można się zrzec? Nie, ale można przenieść autorskie prawa majątkowe. Akty normatywne i rozporządzenia- mają swoich twórców, ale nie stanowią prawa autorskiego.
Istnieje domniemanie, że twórcą jest osoba, która się podpisuje pod utworem lub zostaje ogłoszona publiczna.
Kilka współtwórców- przyjmuje się, że każdy ma taki sam udział. Ale mogą zastrzec inne proporcje. Gdy nie zastrzegą- taki sam udział.
Podział utworu, gdy wielu twórców- np. film: kto inny ścieżka dźwiękowa, scenariusz, reżyseria itd. Ale np. obraz- to nie da się go podzielić. Autorskie prawa majątkowe przechodzą na wydawcę - dotyczy tylko tych utworów, które są objęte umową. Dziennikarz stworzy obraz wtedy ten utwór nie przechodzi na wydawcę ???
Autorskie prawa osobiste to chroniona, nieograniczona w czasie więź twórcy z utworem, niezbywalne. Nie można ich przenieść, pozbyć się. Można zastrzec terytorium itd. Np. twórca filmu może zastrzec, by jego film nie był przerywany reklamami. Malarz może nie zgodzić się na publikację obrazu w danej galerii. Autorskie prawa majątkowe -prawo do korzystania z utworu i rozpowszechniania, obracania tym utworem, są zbywalne, ograniczone w czasie, można je przenieść- 70 lat od śmierci twórcy. Gdy jest kilku-od śmierci ostatniego współtwórcy. Umrze w 2013r. - liczymy od 1 stycznia 2014 +70 lat - wtedy majątkowe prawo wygasa. Co gdy mija 70 lat?- utwór przechodzi do domeny publicznej, ale nie do końca całkowicie bezpłatnie. Od 5-8% wydawca musi dać do funduszu dziedzictwa narodowego (?) My teraz w 2013r możemy wydawać z 1942. To jest sztywny okres. Nie można go przedłużyć, chyba, że ktoś udowodni, że ktoś zmarł w innym czasie (złe info. Z powodu wojny). Sprzedaż utworów plastycznych, fotograficznych, rękopisy - część kasy ze sprzedaży musi przejść dla spadkobierców 5% - w przypadku 50 000 euro. Nie dotyczy utworów, które mają wartość mniejszą niż 100euro.

(…)

prawa osobiste to chroniona, nieograniczona w czasie więź twórcy z utworem, niezbywalne. Nie można ich przenieść, pozbyć się. Można zastrzec terytorium itd. Np. twórca filmu może zastrzec, by jego film nie był przerywany reklamami. Malarz może nie zgodzić się na publikację obrazu w danej galerii. Autorskie prawa majątkowe -prawo do korzystania z utworu i rozpowszechniania, obracania tym utworem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz