Nośność spoin czołowych
Nośność spoin czołowych z pełnym przetopem przyjmuje się równą nośności słabszej z łączonych części, pod warunkiem że spoina jest wykonana z materiału o wytrzymałości i granicy plastyczności nie mniejszej od cech materiału rodzimego. Nośność spoiny oblicza się jako nośność przekroju słabszego z łączonych elementów (według normy [51]).
W przypadku spoin czołowych z niepełnym przetopem, tj. o mniejszej grubości niż grubość łączonego elementu, ich nośność można obliczać według procedur podanych dla spoin pachwinowych. Nominalną grubość takich spoin przyjmuje się nie większą niż może być regularnie uzyskiwana. Sprowadza się to zazwyczaj do głębokości ukosowania blach.
Złącze teowe na spoinę czołową z niepełnym przetopem, wykonaną z dwóch stron łączonej blachy, można traktować jako połączenie na spoinę czołową z pełnym przetopem, pod warunkiem że całkowita grubość spoiny nie jest mniejsza niż grubość przyłączanego elementu oraz że szerokość niezespawanej szczeliny jest nie większa niż 3 mm lub jedna piąta grubości przyłączanego elementu (rys. 9.2). Jeśli te warunki nie są spełnione, to spoinę oblicza się w sposób podany dla spoin pachwinowych.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)