NORMY:
Religijne Moralne - dobre i złe (bez względu na to, jak to reguluje prawo, religia, obyczaje itd). W różnych społeczeństwach jest różnie oceniane co jest dobre a co złe. T samo zachowanie, może być różnie postrzegane przez różne normy np rozwód - w religii jest grzechem). Interesujące są połączenia norm moralnych i norm prawnych (np noszenie przez sędziów orła - prawnie muszą go mieć na piersiach, a ludzie moralnie akceptują to; uważają, że to jest moralnie potrzebne; że nie wypadałoby aby sędzie nie miał tego orła
Obyczajowe - leżą blisko przy moralności; są oparte na powszechnej aprobacie, są najbardziej spontaniczne, można je modyfikować w dowolny sposób, ale normy te są dla nas powszechnie obowiązujące i że zawsze tak czyniono (zmienna czasu - tradycje) Prawne SOCJALIZACJA PRAWNA:
Model normatywno - deterministyczny (przystosowanie jednostki do obowiązujących reguł prawnych. Mamy narzucone normy prawne, a instytucje integrujące system stoją ponad jednostką; również uznaje się, że człowiek jest edukowany przez rozmaite agendy edukacyjne (rodzice, szkoła, itd Model poznawczo - interakcyjny - przyjmuje się założenie, że socjalizacja prawna jest oparta na umiejętności na świadomym wyborze jednostki odpowiednich wartości (kooperacja jednostek, równouprawnienie stron, prawo cywilne, itd)
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)