Normy międzynarodowe-opracowanie, V sem

Nasza ocena:

3
Pobrań: 56
Wyświetleń: 770
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Normy międzynarodowe-opracowanie, V sem - strona 1 Normy międzynarodowe-opracowanie, V sem - strona 2 Normy międzynarodowe-opracowanie, V sem - strona 3

Fragment notatki:

normy międzynarodowe
często są zawarte przyrzeczenia, na o ogół pacty intra hento
dzisiaj przedmiotem będzie prakseologia międzynardowa
jest pewien wkład polskiej teorii w termin prakseologia - prof. Tadeusz Kotarbiński. Filozofia utylitarystyczna. Doszło do ukucia tego terminu i pojęcia które mieści sobie reguły skutecznego działania
Cele mogą być istotne mogą być godziwe ale te cele są czasami sprzeczne i w kolizji z prawem międzynarodowym.
Bardzo często mówi się o socjotechnice miedzy narodowej ale wyłącznie z punktu widzenia prawidłowości reguł socjologii stąd. Socjotechnika jest pojęciem węższym od prakseologii międzynarodowej. Mówi się też czasem o polityce prawa międzynarodowego. Polityka prawa ma takie kształtowanie instytucji i prawa tak aby były dopasowane do danego narodu. Trzecim pojęciem jest dyplomacja to termin wieloznaczny. Często jest rozumiana jako polityka, uprawiana historycznie. Często jako sztuka osiągania pewnych celów w dyplomacji międzynarodowym. Często sprowadza się te normy do czynnika prawnego. Z pewnością trafne jest sporstrzeżenie że dyplomacja zajmuje się czynnikiem prakseologicznym w stosunkach międzynarodowych. Dla dyplomacji charakterystyczne są pewne środki. Jak pokazuje praktyka między narodowa. Każde z tych określeń ma węższy zasięg od prakseologii międzynarodowej.
Jakie są źródła tej prakseologii międzynarodowej do źródeł pośrednich będziemy zaliczali wszelkiego rodzaju monografie, poświęcone polityce.
Źródła bezpośrednie to będą umowy międzynardowe, korenspondecje, pamiętniki.
Motyw działania występuje w działaniach państw, organizacji międzynarodowych, instytucji oraz jednostek dążących do utworzenia państwa.
Wszystkie państwa stosują się motywem prakseologicznym, szczególnie ogromne mocarstwa. Trudno jest stosować się motywem prakseologicznym przez małe i średnie państwa. Mogą być tworzone koalicje do realizacji pewnych celów. Trzy takie sytuacje mogą mieć miejsce.
Czynniki
• potencjał gospodarczy
potencjał militarny
• możność czy efektywność do realizacji celu innych państw
czasami zawiera się koalicje z państwem po to tylko aby nie tworzyły antykoalicji
czasem jest tak kiedy państwo które dąży do negatywnyc celów rezygnuje z niego z powodów prakseologicznych
Ważne jest to aby stosować pewne procedury i pewne techniki, jest pewien motyw działania w stosunkach międzynarodowych prakseologia i prakseologia międzynarodowe.
• Próby diagnostyczne - element rzeczywistego rozpoznaniu sił, to co w socjologii nazywa się sondarzem. Sprawdzenie czy w pewnej grupie państw cel ten znajdzie wsparcie czy przeciwników. Światowa konferencja gospodarcza w czerwcu 1933 r po dojściu Hitlera do władzy. Niemcy reprezentował Hugenbert, który zaproponował że jest wstanie uderzyć na ZSRR jeżeli państwa zachodnie zapłacą za to w postaci koloni. Zapadła konsternacja. Wezwano go do Berlina gdzie go zdymisjonowano i uznano jego opinię za prywatną. Była to próba rzeczywistego rozpoznania sił o której z całą pewnością wyszła od najwyższych władz Niemiec - poszedł na pożarcie. Tak sprawdzono
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz