Norma prawna

Nasza ocena:

5
Pobrań: 1260
Wyświetleń: 4060
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Norma prawna  - strona 1 Norma prawna  - strona 2 Norma prawna  - strona 3

Fragment notatki:



Norma oznacza wypowiedź skierowaną do danej osoby lub grupy osób, zawierająca nakaz, zakaz lub dozwolenie określonego zachowania się (wzór powinnego zachowania). Normy prawne istnieją obok innych norm, z których można wyróżnić obyczaje, normy moralne oraz religijne. Wszystkie wymienione normy mogą stanowić inspirację lub genezę powstania określonej normy prawnej. Normę prawną charakteryzuje m.in. to, że odnosi się tylko do czynów a nie do myśli. Ponad to obyczaje etc. nie są zwykle spisane i ogłoszone, choć i bez tego skutecznie funkcjonują w określonej grupie.

Niezgodności norm
Kiedy dwie normy posiadają taką samą hipotezę (określają tego samego adresata i takie same okoliczności) a odmienne dyspozycje mamy do czynienia z niezgodnością norm. Wyróżnia się:

a. wykluczanie norm w formie sprzeczności - niemożliwe jest spełnienie obydwu norm


NORMA PRAWNA
Pojęcie normy prawnej
Norma oznacza wypowiedź skierowaną do danej osoby lub grupy osób, zawierająca nakaz, zakaz lub dozwolenie określonego zachowania się (wzór powinnego zachowania). Normy prawne istnieją obok innych norm, z których można wyróżnić obyczaje, normy moralne oraz religijne. Wszystkie wymienione normy mogą stanowić inspirację lub genezę powstania określonej normy prawnej. Normę prawną charakteryzuje m.in. to, że odnosi się tylko do czynów a nie do myśli. Ponad to obyczaje etc. nie są zwykle spisane i ogłoszone, choć i bez tego skutecznie funkcjonują w określonej grupie. Tymczasem normy prawne zawarte są w przepisach prawa zawartych w aktach normatywnych. Poszczególne rodzaje norm odróżnia również rodzaj sankcji przewidzianej za jej nieprzestrzeganie. W przypadku norm prawnych, sankcja ta poparta jest autorytetem państwa, które posiada monopol na egzekucję poszczególnych przepisów prawa.Norma prawna skierowana jest do adresata, który zobligowany jest do określanego w normie zachowania się.  
Podziały norm prawnych
Istnieje kilka różnych podziałów norm prawnych. Niżej przedstawione zostały najpopularniejsze z nich:a. Ze względu na adresata:• indywidualne - gdzie adresat normy określony jest imiennie, dokładnie wskazany, • generalne - gdzie adresat określony jest rodzajowo (szeroka grupa adresatów),b. Ze względu na okoliczności:• abstrakcyjne - norma odnosi się do nieoznaczonych, potencjalnych zdarzeń, • konkretne - norma odnosi się do dokładnie określonego zdarzenia,c. Ze względu na cel:• sankcjonowane - określa powinne zachowanie adresata,• sankcjonujące - penalizuje sytuację, w której adresat nie zrealizował normy sankcjonowanej,d. Ze względu na formę:• nakazujące,• zakazując,• dozwalającee. Ze względu na wartość aksjologiczną• słuszne - normy odpowiadające przyjętym poglądom co do oceny dobra i zła;• niesłuszne - przeczące przyjętym kanonom dobra.f. Ze względu na sposób wyznaczenia danego zachowania:• bezwzględnie wiążące - wyznaczające tylko jeden schemat zachowania• względnie wiążące - wyznaczające wzorzec zachowania „jeśli umowa nie stanowi inaczej”• semiimperatywne - jednostronnie bezwzględnie wiążące, określające minimalny standard zachowania. Normy często spotykane w prawie pracy np. minimalne, średnie wynagrodzenie. 
Budowa normy prawnej
Co do kwestii ilości elementów składających się na normę prawną istnieją zasadniczo dwie szkoły. Pierwsza zakłada, że w skład normy wchodzą: hipoteza, dyspozycja i sankcja. Druga natomiast zakłada, że normy prawne dzielą się na sankcjonowane i sankcjonujące i każda z nich zbudowana jest z osobnych hipotez i dyspozycji, ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz