Niwelatory elektroniczne-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 1001
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Niwelatory elektroniczne-opracowanie - strona 1 Niwelatory elektroniczne-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Niwelatory elektroniczne
-niwelatory kodowe
-niwelatory laserowe
Niwelatory kodowe. W niwelatorach tych odczyt położenia osi celowej na łacie odbywa się na zasadzie porównania dwóch obrazów
-łaty zrzutowanej przez układ optyczny na matrycę kamery cyfrowej CCD
-wzorca wprowadzonego do mikroprocesora przez producenta.
Porównanie odbywa się metodą korelacji przetworzonego sygnału pomiarowego z sygnałem wzorcowym. W procesie korelacji niezbędna jest znajomość odległości ogniskowania, która z dokładnością do 1dm wyznaczona jest z analizy położenia soczewki ogniskującej układu optycznego niwelatorach cyfrowych zastosowano czujnik położenia soczewki ogniskującej względem stałego punktu odniesienia z którego jest wyznaczona odległość do łaty. Aby znaleźć maksimum korelacji trzeba przeanalizować całe pole pomiarowe w zakresie wysokości łaty oraz w zakresie odległości od minimalnej do maksymalnej celowej. Liczba obliczeń w celu rozwiązania korelacji została zredukowana poprzez zastosowanie dwóch etapów interpolacji. Korelacji zgrubnej i dokładnej. W korelacji zgrubnej wykorzystywana jest odległość wyznaczona z położenia soczewki ogniskującej. W jej wyniku powstaje pole do udokładnienia odczytów korelacji dokładnej, w wyniku której zostaje zidentyfikowany odczyt odpowiadający odległości od zera łaty do osi celowej niwelatora. Wpływ warunków zewnętrznych na wykonywanie odczytów niwelatorem kodowym:
-turbulencja powietrz w wysokich temperaturach
-drgania kompensatora
-niejednorodne oświetlenie łaty
-zasłonięcie części łaty
Zalety niwelatorów kodowych:
-zwiększona efektywność pracy dzięki automatyzacji wykonywania odczytów -wykluczenie z pomiarów błędów grubych
-możliwość prowadzenia pomiarów w warunkach niestabilnych przy zastosowaniu odpowiedniego trybu pracy
-automatyczna kontrola poprawności i dokładności pomiaru
Niwelatory laserowe
Niwelatory laserowe są instrumentami które pozwalają na wizualizację płaszczyzny poziomej lub płaszczyzny nachylonej pod pewnym kątem. Odbywa się to dzięki wiązce laserowej która z dużą prędkością obraca się wokół osi głównej instrumentu. Możliwy jest więc bezpośredni odczyt z łaty przez osobę trzymającą ją . Wykorzystuje się również do zwiększenia precyzji odczytu na łacie specjalne fotodetektory. Fotodetektory te są stosowane do wykonywania odczytów dla niwelatorów laserowych z niewidzialną wiązką światła, mają większy zasięg i częściej stosowane są w terenie otwartym. Większość niwelatorów laserowych wyposażonych jest w kolimator, który zdecydowanie przyśpiesza pracę przy wyznaczaniu płaszczyzn poziomych. Instrument ten znajduje szerokie zastosowanie na budowach, w robotach ziemnych oraz pracach tyczeniowych. Są one także wykorzystywane przy sterowaniu maszynami. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz