Niwelacja techniczna reperów-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1260
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Niwelacja techniczna reperów-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

Niwelacja techniczna reperów.
Niwelacja reperów jest pomiarem wysokościowym, którego celem jest określenie wysokości bezwzględnej stabilizowanych lub markowych punktów osnowy wyskokściowej, zwanych reperami, z dokładnością wymaganą dla danego rodzaju i klasy osnowy.
1)Pomiar sieci wykonuje się wzdłuż odcinków niwelacyjnych w kierunku głównym i powrotnym. 2)Liczba stanowisk powinna być parzysta, a na jego obu końcach powinna być ustawiona ta sama łata. W kierunku powrotnym pomiar odcinka należy zaczynac od innej łaty, niż pomiarw kierunku głównym.
3) Podczas niwelacji stosujemy zawsze sposób ze środka.
4)Na każdym stanowisku należy 2krotnie zmierzyc różnicę wysokości sąsiednich punktów poprzez zmianę wysokości instrumentu.
5)Łaty ustawia się w pionie na żabkach.
Opisz w punktach kolejnośc sprawdzania poziomości osi celowej ( w niwelatorach samopoziomujących).
Samopoziomujący- Ustawiamy niwelator tak, by jedna ze śrub poziomujących znalazła się pod obiektywem lunety, zaś na kierunku osi celowej w odległości ok. 40m od niwelatora ustawiamy łatę na żabce. Po spoziomowaniu niwelatora według wskazań libeli okrągłej wykonujemy i notujemy odczyty z łaty. Powoli obracamy śrubę ustawczą pod obiektywem lunety, kontrolując jednocześnie stałośc odczytu. Po dokonaniu ok. 1/8 obrotu znacznie się wtedy o zderzak. W tym położeniu pęcherzyk libeli okrągłej wychyli się z położenia środkowego o ok. 2mm. Do momentu wyczerpania zakresu działania kompensatora odczyt na łacie nie powinien się zmienic o wartość przekraczająca 1mm. Następnie obracamy śrubę poziomująca w stronę przeciwną i kontrolujemy stałośc odczytu do momentu oparcia się wahadła o zderzak odczytu na łacie nie może ulec zmianie. Jeśli odczyty wykonane w zakresie działania kompensatora wykazują różnice większe niż 1mm, wtedy kompensator wymaga naprawy.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz