NIS

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 1407
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
NIS - strona 1

Fragment notatki:

doc.

Notatka w formie pytań i odpowiedzi zawiera opracowanie takich pytań, jak: co to jest NIS? co to jest NFS? co to jest mapa NIS? co to jest domena NIS? jakie są podstawowe deamony NIS? co to jest RPC?


Co to jest NIS?
NIS (ang. Network Information System) - System informacji sieciowej opracowany przez firmę Sun Microsystems. Pierwotna nazwa to Yellow Pages.
Jest to protokół klient-serwer umożliwiający dostęp do plików, które normalnie byłyby dostępne tylko lokalnie, z dowolnego punktu sieci.
Podstawą systemu NIS jest wspólny dla całej sieci plik z hasłami, dzięki czemu użytkownik nie musi posiadać konta w każdym z podłączonych do sieci komputerów. Zamiast tego komputer-nadzorca (NIS-master) kontroluje dostęp do wszystkich innych komputerów.
Co to jest NFS?
NFS (ang. Network File System) - jest to oparty o UDP lub TCP protokół zdalnego udostępniania systemu plików. Został opracowany przez firmę Syn Microsystems.
NFS jest de facto standardowym sieciowym systemem plików na systemach Uniksowych. Co to jest mapa NIS?
Serwer NIS to host, który zawiera pliki z danymi, nazywane mapami NIS. Klienci to hosty, które wysyłają żądania dostarczenia informacji z tych właśnie map. Dalej serwery są podzielone na serwery nadrzędne (masters) i podrzędne (slaves). Serwer nadrzędny jest prawdziwym i jedynym posiadaczem map danych. Podrzędne serwery NIS przyjmują żądania klientów, ale nie modyfikują map NIS.
Serwer nadrzędny jest odpowiedzialny za utrzymanie i dystrybucję wszystkich map do jego serwerów podrzędnych. Gdy tylko mapa NIS jest tworzona na serwerze nadrzędnym w celu wprowadzenia zmian, nowy plik mapy jest dystrybuowany do wszystkich serwerów podrzędnych. Klienci NIS „widzą” te zmiany, kiedy wykonują zapytania do pliku mapy - nie ma znaczenia czy klienci w danej chwili komunikują się z serwerem podrzędnym czy nadrzędnym, ponieważ, gdy tylko nowa mapa danych jest dystrybuowana, wszystkie serwery posiadają te same informacje.
An NIS server is a host that contains NIS data files, called maps. Clients are hosts that request information from these maps. Servers are further divided into master and slave servers: the master server is the true single owner of the mapdata. Slave NIS servers handle client requests, but they do not modify the NIS maps.
The master server is responsible for all map maintenance and distribution to its slave servers. Once an NIS map is built on the master to include a change, the new map file is distributed to all slave servers. NIS clients "see" these changes when they perform queries on the map file — it doesn't matter whether the clients are talking to a master or a slave server, because once the map data is distributed, all NIS servers have the same information.
Co to jest domena NIS?
Do logicznego grupowania komputerów w systemie NIS używa się pojęcia domeny. Nazwa domeny NIS powinna być unikalna dla każdego pogrupowania komputerów i różna od nazwy domeny DNS.


(…)

… jest startowany, poinformuje on portmap-a na których portach nasłuchuje, i jakimi numerami programowymi RPC może służyć. Kiedy klient chce odwołać się przez RPC do danego numeru programowego, najpierw skontaktuje się z portmap-em na maszynie serwerowej, aby określić numer portu, do którego należy wysłać pakiety RPC.
Co to jest RPC?
RPS (ang. Remote Procedure Call) - Zdalne wywołanie procedury. Jest to protokół…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz