FRIEDRICH NIETZSCHE (1844-1900)
Rozstanie z tradycją, przeszłość jest bezużyteczna. Nic nie zasługuje na szacunek. Odrzuca ideę prawdy. „Jest to tylko moralny przesąd, iż prawda więcej jest warta niż złudzenie; jest to nawet najgorzej uzasadnione przypuszczenie, jakie istnieje w świecie.”
Skupienie uwagi na problemie nihilizmu. Nie należy utożsamiać go ze stylem myślenia, postawą, z prześmiewczym, bluźnierczym negowaniem wartości. Sam nihilizm jest czymś o wiele poważniejszym. Heidegger stwierdza, że kwintesencją nihilizmu jest swierdzenie „Bóg umarł”. Wg Nietzsche'go nihilizm oznacza „to, że najwyższe wartości tracą wartość”. Nihilizm to pustka, która zaczyna wyzierać z samych wartości. „Dotychczasowe wartości nasze same wyciągają go jako swój ostateczny wniosek; bo nihilizm jest przemyślaną do końca logiką naszych wielkich wartości.”
Nihilizm = odrzucenie wszelkiej metafizyki. Nie ma żadnych wyższych prawd i związanych z nimi ideałów. „Śmierć Boga” to metafora obrazująca sytuację, w której człowiek jest zdany wyłącznie na siebie. „Autorytet sumienie występuje teraz na czele” - człowiek musi znaleźć wytłumaczenie dla obowiązywania wartości, nie odwołując się do pojęcia wyższej woli.
Dwoistość nihilizmu. Z jednej strony samounicestwienie wartości - „śmierć Boga” z drugiej „przewartościowanie wszystkich wartości”.
(…)
…, bluźnierczym negowaniem wartości. Sam nihilizm jest czymś o wiele poważniejszym. Heidegger stwierdza, że kwintesencją nihilizmu jest swierdzenie „Bóg umarł”. Wg Nietzsche'go nihilizm oznacza „to, że najwyższe wartości tracą wartość”. Nihilizm to pustka, która zaczyna wyzierać z samych wartości. „Dotychczasowe wartości nasze same wyciągają go jako swój ostateczny wniosek; bo nihilizm jest przemyślaną do końca…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)