To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
NERWY CZASZKOWE (podział-budowa) Nerwy czaszkowe w liczbie 12 par wychodzą z powierzchni podstawnej mózgowia, wyjątek stanowi nerw bloczkowy , który wychodzi z powierzchni grzbietowej pnia mózgu. Nerwy czaszkowe zaopatrują głównie obszar głowy i szyi. Wyjątek stanowi nerw błędny , zawierający włókna przywspółczulne przeznaczone dla trzew klatki piersiowej brzucha. Wyróżniamy następujące nerwy czaszkowe:
nerw węchowy
nerw wzrokowy
nerw okoruchowy
nerw bloczkowy
nerw trójdzielny
nerw odwodzący
nerw twarzowy
nerw przedsionkowo-ślimakowy
nerw językowo gardłowy
nerw błędny
nerw dodatkowy
nerw podjęzykowy
Nerwy czaszkowe dzieli się na trzy grupy: nerwy czuciowe ( n.węchowe, n.wzrokowy, n.przedsionkowo-ślimakowy )
nerwy ruchowe (n.okoruchowy, n.bloczkowy, n.odwodzący, n.dodatkowy, n.językowo gardłowy)
nerwy mieszane ( n. trójdzielny, n. twarzowy, n.językowo-gardłowy, n. podjęzykowy)
Nerwy węchowe Rozpoczynają się w nabłonku węchowym błony śluzowej jamy nosowej, ciało komórki leży w głębi nabłonka. Z przeciwnego bieguna komórki wychodzą włókna, które łączą się w pęczki i w postaci nici węchowych kierują się przez otwory blaszki sitowej do jamy czaszki, gdzie wnikają do opuszki czaszki. Nerw wzrokowy W siatkówce oka ułożone są kolejno trzy neurony drogi wzrokowej : Neuron zewnętrzny
Neuron wewnętrzny
Neuron środkowy
Nerw wzrokowy wychodzi z gałki ocznej i przez kanał wzrokowy dostaje się do jamy czaszki gdzie łączy się z nerwem drugostronnym wytwarzając skrzyżowanie wzrokowe. Nerw okoruchowy Jądra tego nerwu położone są w śródmózgowiu na wysokości wzgórków górnych blaszki pokrywy. Nerw ten rozpoczyna się w okolicy dołu międzykonarowego i kieruje się przez szczelinę oczodołową górną do oczodołu. Nerw bloczkowy Jądro nerwu położone jest w śródmózgowiu poniżej jądra nerwu okruchowego na wysokości wzgórków dolnych blaszki pokrywy. Jako jedyny nerw ten wychodzi po stronie grzbietowej mózgowia z rejonu brzegu dolnego blaszki pokrywy.
Nerw trójdzielny Zbudowany jest a części większej- czuciowej, i części mniejszej-ruchowej. Komórki czuciowe tworzą duży zwój księżycowaty położony na powierzchni przedniej piramidy kości skroniowej. Włókna czuciowe tego zwoju dochodzą do jąder krańcowych położonych w rdzeniu przedłużonym, moście i sródmózgowiu. Jądro ruchowe położone jest w moście. Ze zwoju półksięzycowatego wychodzą 3 gałęzie:
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)