Nerwica neurasteniczna

Nasza ocena:

5
Pobrań: 238
Wyświetleń: 4326
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nerwica neurasteniczna - strona 1 Nerwica neurasteniczna - strona 2 Nerwica neurasteniczna - strona 3

Fragment notatki:

Nerwica neurasteniczna Zmęczenie Słowo neurastenia znaczy dosłownie ,, słabość nerwów" (gr. asthenos = słaby). Osłabienie i drażliwość są w ner­wicy głównymi objawami. Osłabienie idzie zwykle w parze z nadmierną pobudliwością. Uszkodzone włókno nerwowe — nim wystąpią objawy porażenne (znieczulenia w wypadku nerwu czuciowego) — daje objawy przeczulicy: przykładem może być rwa kulszowa (ischias). Gdy w nerwicy neurastenicznej dominuje osłabienie, mówi się o jej formie hipostenicznej, a gdy drażliwość — o formie hiperstenicznej,
Osłabienie ma zazwyczaj charakter stałego uczucia zmę­czenia i zwiększonej męczliwości, zarówno w sferze psychi­cznej, jak i fizycznej. Wyraźnie tu występuje jedność psy­chofizyczna; trudno jest zmęczenie psychiczne oddzielić od fizycznego. Postawa chorego, jego ruchy, wyraz twarzy no­szą piętno znużenia. Czuje się on fizycznie jak po ciężkiej:
pracy lub po wyczerpującej chorobie, odczuwa bóle mięśniowe, zwłaszcza w okolicy lędżwiowo-krzyżowej, co można| tłumaczyć wzmożonym napięciem mięśni antygrawitacyjnych. Ma zwykle różne dolegliwości wegetatywne, jak bolej głowy, kołatania serca, bóle brzucha, zaburzenie potencji najczęściej w formie przedwczesnego wytrysku i impotencji u mężczyzn, a anorgazmii u kobiet, |
Bóle głowy mają dość typowy charakter, mianowicie odczucie obręczy ściskającej głowę (kask neurasteniczny), od­czucie ucisku wewnątrz głowy (wata w głowie), uczucie zamętu w głowie (w głowie huczy, przelewa się). Możliwe, że kask neurasteniczny jest wywołany wzmożonym napię­ciem mięśni pokrywy czaszki. Napięcie to jest też odczuwa­ne w mięśniach twarzy, co zresztą uwidacznia się w mimice. Niekiedy chorzy skarżą się na ciężkość powiek, drgania powiek, zmęczenie gałek ocznych, co też należy prawdopodob­nie odnieść do wzmożonego napięcia mięśniowego (mięśni powiek i gałek ocznych).
Zmęczenie umysłowe objawia się przede wszystkim nie­możnością skupienia uwagi, trudnością zapamiętywania, uczuciem rozproszenia, zniechęcenia. Chory ma wszystkiego dość, wszystko go męczy, nie może się skupić, wszystko mu przeszkadza, nie rozumie, co czyta, trudno mu napisać zwy­kły list, zapomina, co przed chwilą słyszał lub przeczytał itp. Są to najczęstsze skargi związane ze zmęczeniem psychicz­nym. Z uczuciem zmęczenia wiąże się zwiększona męczliwość. Wejście po schodach, mały wysiłek fizyczny wywołu­ją bicie serca, bóle mięśniowe itp. Nawet wstanie z łóżka staje się wysiłkiem. Wszystko męczy. To samo odnosi się do wysiłku umysłowego. Proste zadania stają się trudne i mę­czące. Męczy nie tylko praca, ale nawet rozrywka. Książka, kino, teatr, zamiast bawić, wywołują zmęczenie. Człowiek zmęczony szybciej się męczy niż wypoczęty. Męczliwość jest więc konsekwencją typowego dla nerwicy neurastenicznej uczucia zmęczenia.


(…)

… selekcji, tak że do szczytu dochodzą tylko informacje glo­balne lub aktualnie istotne.
Sama konstrukcja morfologiczna układu nerwowego wska­zuje na tego typu selekcję. Na przykład siatkówka oka ludz­kiego składa się z około 6 milionów czopków i 110 milionów pręcików, a nerw wzrokowy tylko z jednego miliona włó­kien. Liczne elementy obrazu wzrokowego powstałego w siatkówce giną więc, nim osiągnie on korę…
… urazów czaszki przybierają najczęściej formę przewlekłego zespołu neurastenicznego (tzw. cerebrasthenia posttraumatica). Miażdżyca naczyń mózgowych zaczyna się zwykle ze­społem neurastenicznym. Ostre i przewlekłe zatrucia sub­stancjami toksycznymi (np. tlenkiem węgla) pozostawiają po sobie objawy typowo neurasteniczne. Różnego rodzaju cho­roby somatyczne (zwłaszcza choroby zakaźne) w okresie…
… zasadniczy plan danego układu (np. zaprogramowanie w układzie technicz­nym, plan genetyczny w układzie biologicznym, program po­lityczny w układzie społecznym), a podstawę — końcowy efekt realizacji tegoż planu (np. aktualny produkt maszyny, aktualny fenotyp, rzeczywista sytuacja polityczna). Między wierzchołkiem a podstawą istnieje stały, dwukierunkowy przepływ informacji; w dół biegną rozkazy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz