Nazwy-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 1015
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nazwy-opracowanie - strona 1 Nazwy-opracowanie - strona 2 Nazwy-opracowanie - strona 3

Fragment notatki:

Desygnat danej nazwy jest to każdy jednostkowy przedmiot rzeczywisty oznaczany przez tą nazwę. Zakres nazwy jest to zbiór jej wszystkich desygnatów.
Potocznie przez przedmiot rozumie się na ogół to co jest materialne i nieożywione. W powyższej definicji desygnatu nazwy pojęcie przedmiotu jest rozumiane szerzej . Otóż przedmiotem jest wszystko to co jest niesprzeczne (i tylko to). Obiekty materialne i nieożywione zarazem są przedmiotami w sensie tej definicji, ale przedmiotami w tym szerszym rozumieniu są też ludzie i zwierzęta jak również obiekty niematerialne, które jednak w rzeczywistości istnieją (takie jak smutek, radość itd.). Przedmiotem nie jest tylko to co sprzeczne np. kwadratowe koło.
Podziały nazw
nazwy proste to nazwy jednowyrazowe
nazwy złożone to nazwy składające się z co najmniej dwóch wyrazów.
Nazwy ogólne są nazwami posiadającymi co najmniej dwa desygnaty.
Nazwy jednostkowe mają dokładnie jeden desygnat
nazwy puste nie mają desygnatów Jeśli podając nazwę radość mamy na myśli odczucie, to nazwa ta ma wiele desygnatów (czyli nazwa jest ogólna), ponieważ istnieje wiele radości na świecie. Nazwa Jan Kowalski jest jednostkowa . Zakładać będziemy, że nazwy własne mogą być jednostkowe lub puste, a nie mogą być ogólne. Podając nazwę Jan Kowalski wiemy bowiem o której osobie o tym imieniu i nazwisku mowa, dlatego też ta nazwa jest jednostkowa. Jeśli używając nazwy Zeus mamy na myśli mitologicznego boga, to nazwa ta jest pusta (ponieważ w rzeczywistości taki bóg nie istniał i nie istnieje). Ogólnie należy powiedzieć, że nazwy postaci mitologicznych, czy baśniowych są puste. Nazwa kwiat paproci też oczywiście jest pusta.
3) nazwa zbiorowa jest to nazwa, której poszczególny desygnat składa się z części czy
elementów (które same w sobie są jednostkowymi przedmiotami)
nazwa niezbiorowa to taka nazwa, której poszczególny desygnat jest niepodzielny.
W powyższym podziale stosuje się pewne umowy. Mimo tego, że w człowieku można wyróżnić części (głowę, tułów, ręce, nogi), to na ogół mówiąc o człowieku traktujemy go jako niepodzielną całość i dlatego nazwę człowiek uważamy za niezbiorową. Podobnie jest z nazwami: pies, kot, zwierzę, krzesło, stół itd. Typowymi przykładami nazw zbiorowych są: las (bo poszczególny las składa się np. z wielu drzew), zbiór wszystkich liczb parzystych (ponieważ na ten zbiór składa się wiele liczb), tłum ludzi (ponieważ jeden tłum składa się z wielu osób), wiosna rozumiana jako zespół zdarzeń atmosferycznych (wszystkie te zdarzenia składają się na jedną wiosnę).
Dosyć częste błędy wynikają z mylenia pojęcia

(…)

… prawa), posiadacz samoistny rzeczy, posiadacz zależny rzeczy, czyn fakultatywny, prawo cywilne itd.). Nazwami ostrymi są też (zawsze) nazwy jednostkowe i nazwy puste. Jeśli bowiem wiemy, że np. dana nazwa jest pusta, to o każdym obiekcie powiemy, że nie jest jej desygnatem. Zatem dla każdego obiektu jednoznacznie rozstrzygniemy kwestię jego przynależności do zakresu tej nazwy.
6)nazwa wyraźna…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz