Nawodnienia deszczowniane i kroplowe-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 364
Wyświetleń: 2205
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nawodnienia deszczowniane i kroplowe-opracowanie - strona 1 Nawodnienia deszczowniane i kroplowe-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Nawodnienia deszczowniane- ogólna charakterystyka. Nawodnienia deszczowniane zalicza się do nawodnień napowierzchniowych. Wyróżnia się tu trzy podstawowe systemy:
-deszczownie ruchome (przenośne, przewożone, przetaczane,samobieżne), są najtańsze, wymagają jednak większych nakładów eksploatacyjnych, są mniej trwałe i mogą działać na niewielkiej powierzchni; -deszczownie stałe są bardzo drogie. Nie wymagają jednak dużych nakładów eksploatacyjnych. Utrudniają jednak mechanizację upraw. Są stosowane w zasadzie w uprawach ogrodowych i na obiektach sportowych. -deszczownie półstałe -najbardziej rozpowszechnione, ze względu na powierzchnię nawadnianą deszczownie dzielimy na:
a)Małoobszarowe F300 ha Q150 l/s Rys. 7. Schemat hydrauliczny nawadniania deszczownianego
Nawodnienia kroplowe - ogólna charakterystyka. To metoda punktowego umiejscowionego nawilżania gleby przefiltrowaną wodą, podawaną na nawadnianą powierzchnię w postaci pojedynczych kropel lub pojedynczych stróżek. Podczas nawodnień kroplowych wodę zamiast na całą powierzchnię- jak w większości innych metod nawadniania- podaje się punktowo poszczególnym roślinom lub grupom roślin, używając do tego celu gęstej sieci elastycznych przewodów o małych średnicach wyposażonych w tzw. zwilżacze lub kroplomierz- nie służą one do mierzenia ani liczby, ani wielkości kropel lecz do ich wytwarzania. Przewody z zwilżaczem kropel układa się najczęściej na powierzchni gleby lub na pniach drzew, specjalnych rusztowaniach. Niekiedy przewody te układa się pod powierzchnią gleby. System nawodnień. kroplowych składa się z : -ujęcia wody,
- urządzeń pompowych, kontrolnych i sterujących,
-dozownika nawozów mineralnych,
-filtra, -podziemnych rurociągów doprowadzających i rozdzielczych,
- elastycznych przewodów nawadniających wyposażonych w kroplomierz (zwilżacz).
Nawodnienia kroplowe pozwalają w większym stopniu niż inne met. naw. dostosowywać zaopatrywanie roślin w wodę do wielkości rzeczywistego ich zapotrzebowania na wodę, do wieku roślin oraz zasięgu (bocznego i wgłębnego) systemu korzeniowego roślin.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz