Najpotężniejsze gospodarki świata
Najpotężniejsze gospodarki, nie znaczy najbogatsze. Potęga państw jest liczona PKB globalnym, a nie w przeliczeniu na mieszkańca. Miarą bogactwa(dobrobytu) państw jest PKB per capita. PKB globalne jest miarą potęgi(wielkości) gospodarki.
Porównując potencjał 5 najpotężniejszych gospodarek świata w 2011 r. należy wziąć pod uwagę wartość ich PKB, potencjał demograficzny(określa wielkość i chłonność rynku, rynek pracy) i procentowy wzrost PKB(pokazuje obecną sytuację gospodarki). Biorąc pod uwagę te czynniki wśród państw najpotężniejszych wyróżniamy:
Zmiana wzrostu PKB w ostatnim roku pokazuje, że choć są to najpotężniejsze gospodarki ich obecna syt. gospodarcza jest trudna. RFN osiągnął dobry wynik, jak na europejskie warunki. Gospodarka Japonii była w tamtym roku w kryzysie.
USA
Struktura wytwarzania PBK wskazuje na to, że jest to gospodarka postindustrialna(postprzemysłowa), gdyż dominuje tu sektor usług(79,6%). Rolnictwo zajmuje tylko ok.1%, a przemysł niecałe 20%. Jest on za to bardzo zaawansowany, gdyż mają rozwinięty taki przemysł jak: petrochemiczny, elektroniczny, samochodowy, lotniczy, kosmiczny, chemiczny i farmaceutyczny. USA ze względu na rozległość terytorium ma dużo zasobów naturalnych, więc ma rozwinięty przemysł drzewny, celulozowo - papierniczy i energetyczny. W mediach ostatnio wskazuje się, iż gaz łupkowy jest czynnikiem uniezależniającym USA od importu energii. USA to największy na świecie producent żywności(rozwinięty przemysł żywnościowy), gdyż 40% jego terytorium nadaje się pod uprawę. Pod względem żywności USA są samowystarczalne.
USA przestały być liderem w handlu zagranicznym w kontekście eksportu. Mają za to wielki import, co wywołuje deficyt w bilansie handlowym(bilans w handlu zagranicznym nigdy nie był na zerowym poziomie i nigdy nie przekroczył bariery 200mld USD rocznie). Roczny deficyt bilansu handlowego wynosi obecnie 780 mld USD(bilans z samymi Chinami wynosi ponad 260 mld, gdyż ChRL zalewa USA swoimi produktami, z czym USA nie potrafi sobie poradzić). W kontekście geograficznym największymi partnerami handlowymi są sąsiedzi USA, ze względu na istnienie strefy wolnego handlu(eksport: Kanada 19%, Meksyk 13%, ChRL 7%, Japonia 4%; import: ChRL 18%, Kanada 14%, Meksyk 11%, Japonia 5%, RFN 4%).
Dług publiczny wynosi 67,8% PKB co jest dużą kwotą, biorąc pod uwagę PKB USA. Pogłębił się on z powodu kryzysu, gdyż radzono sobie z nim poprzez dodrukowywanie pieniądza przez FED.
Japonia
Struktura wytwarzania PKB: gospodarka postindustrialna, usługi ponad 70%, przemysł 27%, rolnictwo 1%.
Przemysł: świetnie zaawansowany(bo mają dużą zdolność adaptacji obcych wynalazków), co pokazuje obecność w strukturze, m.in. przemysłu
(…)
….
Brazylia
Struktura wytwarzania PKB: Państwo postprzemysłowe, ale udział usług jest mniejszy(67%) ze stosunkowo dużą rolą rolnictwa(5,5%), jak na wschodzący rynek. Przemysł 27%.
Przemysł: tekstylny, obuwniczy, chemiczny, cementowy, metalurgiczny, samochodowy, lotniczy. Duże zasoby surowców(ropa, uran, platyna). W rolnictwie kawa, kakao, soja, trzcina cukrowa, wołowina(na poziomie światowym). Największa…
…
Struktura wytwarzania PKB: państw przemysłowe, bo udział przemysłu to aż 37%, a usług tylko 58%. Rosja ma szeroko rozwinięte branże przemysłowe(przemysł petrochemiczny, metalurgiczny, maszynowy, tekstylny, spożywczy, zbrojeniowy, lotniczy, kosmiczny), ale nie wszystkie są na poziomie bardzo zaawansowanym(pozostałość po ZSRR i jej dwusektorowej gospodarce: słabej cywilnej i dobrze rozwiniętej wojskowej…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)