Nadzwyczajne złagodzenie kary - Przestęp

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 623
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nadzwyczajne złagodzenie kary - Przestęp - strona 1

Fragment notatki:

nadzwyczajne złagodzenie kary Nadzwyczajne złagodzenie kary polega na tym, że sąd może albo wymie- rzyć karę niższą od najniższej przewidzianej za dane przestępstwo, albo też zastosować łagodniejszy rodzaj kary. Następuje tu przekroczenie dolnej granicy kary przewidzianej za przestępstwo.
Nadzwyczajne złagodzenie kary może być stosowane tylko w przypadkach, kiedy przepisy na to wyraźnie pozwalają, na przykład: a) sprawca dopuścił się sprowadzenia powszechnego niebezpieczeństwa, ale później własnym działa- niem je odwrócił, b) sprawca w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjął lub dał łapówkę, a następnie zawiadomił o tym władze, c) świadek złożył fałszywe zeznanie i sprostował je przed zapadnięciem wyroku.
Sąd może również zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary w wyjąt- kowych przypadkach, kiedy nawet najniższa kara przewidziana za przestęp- stwo byłaby niewspółmiernie surowa. W szczególności: a) ze względu na postawę sprawcy, który starał się szkodzie zapobiec lub ją naprawić, albo przyczynił się do ujawnienia przestępstwa, b) jeśli udział sprawcy w przestępst- wie, popełnionym łącznie przez kilka osób, był niewielki.
Ustalenie niższej kary, wymierzonej z uwzględnieniem nadzwyczajnego złagodzenia, następuje w oparciu o szczegółowe zasady sprecyzowane w kode- ksie karnym (art. 57 k.k.). W szczególności: a) jeśli czyn stanowi zbrodnię - sąd wymierza karę pozbawienia wolności nie niższą od jednej trzeciej dolnej granicy zagrożenia, b) jeśli czyn stanowi występek, przy czym dolną granicą zgrożenia jest kara pobawienia wolności nie niższa od roku - sąd wymierza karę pozbawienia wolności od 6 miesięcy, c) jeśli czyn stanowi występek, przy czym dolną granicą zagrożenia jest kara pozbawienia wolności niższa od roku - sąd wymierza karę pozbawienia wolności do 6 miesięcy, karę ograniczenia wolności albo grzywnę.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz