Nadawanie i odbieranie sygnałów - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 651
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nadawanie i odbieranie sygnałów - omówienie - strona 1

Fragment notatki:

TELEWIZJA - wiadomości wstępne
Definicja telewizji - jest działem komunikacji zajmującym się przesyłaniem informacji na odległość (obrazu i dźwięku)
Cechy oka wykorzystane do obserwacji obrazu telewizyjnego:
rozdzielczość oka - jest to zdolność oka do rozróżniania szczegółów w obrazie, przy większej odległości punkty zlewają się w jedną całość.
bezwładność oka - jest wrażenie pozostające u obserwatora po zaniknięciu obrazu. Jeżeli będziemy przesyłać z odpowiednią częstotliwością obraz po obrazie to oko ludzkie nie będzie widziało przerw pomiędzy poszczególnymi obrazami.
Zasada przekazu i odbioru sygnału telewizyjnego.
Zasada przekazu i odbioru sygnału obrazu telewizyjnego polega na rozłożeniu takiego obrazu na linie poziome, a następnie każdą linię dzieli się na piksele. Każdy z pikseli zmienia się na odpowiadający mu sygnał elektryczny, który przesyła się w postaci fali elektromagnetycznej z anteny do odbiornika, gdzie jest on dekodowany.
1 linia p cz 5V pb 0V - wygaszanie
2 linia pb 0V - wygaszanie
3 linia 0V - wygaszanie
4 linia 0V - wygaszanie
5 linia 5V - wygaszanie
0V NADAWANIE I ODBIÓR SYGNAŁÓW
Strona nadawania
Światło padające na lampę analizującą zbudowaną z przetworników CCD wytwarza ładunek elektryczny odpowiadający całej powierzchni luminoforu. Potencjał poszczególnych pikseli jest zbierany i przesyłany do wzmacniacza, następnie do nadajnika gdzie jest modulowany i wysyłany w eter.
Układy synchro - impulsy synchronizujące i układ odchylający się odpowiedzialne są za zgranie w czasie przesyłanych pikseli.
Strona odbiorcza Sygnał odebrany z anteny zostaje przetworzony z fali elektromagnetycznej na impuls elektryczny, następnie zostaje wzmocniony i podany do kineskopu lub matrycy LCD. W kineskopie sygnał zostaje podany na wyrzutnie elektronów i poprzez płytki odchylania poziomego i pionowego zostaje skierowany na luminofor. W matrycy LCD sygnał zmienia natężenie pola magnetycznego na poszczególnych pikseli. Impulsy synchronizujące służą do odpowiedniego ustawienia w czasie świecenia poszczególnych pikseli.

(…)

… jednego półobrazu wynosi 20ms. Częstotliwość odchylania poziomego (H) wynosi 624x25=15625Hz
(V)=50Hz
(H)=15625 T=25ms BUDOWA KANAŁU TELEWIZYJNEGO
Telewizja w Polsce nadaje w standardzie OIRT w którym to szerokość każdego kanału wynosi 8MHz, szerokość fali nośnej wizji 6,5MHz, szerokość fali nośnej fonii 250Khz. Odległość pomiędzy falą nośną wizji i fonii wynosi 6,5MHz.
Kanały w paśmie OIRT
Zakres
Kanał
Częstotliwość [MHz]
VHF 1
1-2
48,25-62,25
VHF 2
5-12
175,25-224,25
UHF 4
21-37
471,25-559,25
UHF 5
39-69
607,25-855,25
BUDOWA SYGNAŁU TELEWIZYJNEGO
Sygnał obrazu jednej linii zbudowany jest jako ciąg jako ciąg chwilowych wartości napięcia, które zostały przetworzone na luminancję danego koloru. Sygnał wizyjny jednej linii jest zbudowany z:
- sygnału obrazu jednej linii
- impulsu wygaszania
- impulsów…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz